Reklama

Kopalnie w Kamiennej?

Poseł Henryk Kmiecik złożył interpelację w sprawie stworzenia warunków do budowy kopalni i wydobycia węgla w Powiecie Kamiennogórskim. Poseł dopytuje ministra gospodarki o możliwość utworzenia kopalni węgla kamiennego na terenie powiatu kamiennogórskiego.

Treść interpelacji:

Od dawna wiadomym było, ze Dolny Śląsk jest obszarem bogatym w prawie wszystkie kopaliny jakie potrzebuje rozwijająca się gospodarka. Szczególnym obszarem występowania tych kopalin są Sudety, najstarsze góry w Europie w których oprócz różnych rud metali występują także duże złoża węgla kamiennego. Wydobycie węgla w tak zwanym zagłębiu wałbrzyskim było już prowadzone w wieku XVI, węgiel tu występujący jest w niskich pokładach, ale za to jest to drogi węgiel koksujący i antracyt. Kopalnie zostały pochopnie zlikwidowane niby z powodów ekonomicznych, ale istniały tu do roku 2006, szyby i chodniki zostały zawalone i zalane. Całe zagłębie rozciąga się od Nowej Rudy aż po Lubawkę na granicy z Czechami, fachowcy określają, że pod ziemią do wydobycia mamy co najmniej 400 mln ton węgla. Decyzja o likwidacji wałbrzyskiego zagłębia węglowego okazała się decyzją pochopną, ale także uniemożliwiającą otwarcie nowych kopalń z powodu zniszczenia szybów i chodników. Ostatni dyrektor Dolnośląskiego Zjednoczenia Węglowego Zdzisław  Polak stwierdził, że są to pokłady węgla antracytowego mające małą zawartość siarki i fosforu, oraz iż jest to węgiel gatunkowo najlepszy, wykorzystywany do produkcji koksu odlewniczego i hutniczego. Badania geologiczne wykazały również złoża węgla w okolicach Kamiennej Góry, Lubawki, aż do granicy z Czechami. Potwierdzeniem tego, że węgiel leży pod naszym powiatem są liczne wzmianki o istniejących w przeszłości kopalniach, między innymi: w Przedwojowie kopalnia ?Rosa?, ?Gunstiger Blick?, ?Fridrich Theodor?, ?Miller?. W pobliżu Błażkowej kopalnia ?Georg? oraz ?Zum Stollen?.W Borównie kopalnia ?Concordia?. W Bukówce kopalnia ?Nowa Bukówka?. Kopalnia ?Aurora? w Szczepanowie. W Okrzeszynie kopalnia ?Neue Gabe Gottes?. Trzy kilometry od Lubawki po drugiej stronie granicy w Czeskim Zaclerzu przez kilkaset lat także był wydobywany węgiel.
 Wydobycie w Zaclerzu zakończono dwadzieścia lat temu po wybraniu węgla z dostępnych złóż, pozostał do wybrania węgiel z tych samych złóż leżących w granicach Powiatu Kamiennogórskiego, tak jak były dawne kopalnie wokół Lubawki i Kamiennej Góry.
Gdy przed 5 laty powstał pomysł o reaktywacji wydobycia węgla w naszym regionie niektórzy śmiali się z tego z politowaniem, ale gdy obecnie znalazła się firma z Australii, która przeznaczyła na zbudowanie kopalni w Ludwikowicach koło Nowej Rudy ponad 150 milionów dolarów, zasadnym staje się pytanie, dlaczego nie wydobyć węgla leżącego pod Powiatem Kamiennogórskim? Dlaczego nie skorzystać z tego, że rosną ceny surowców energetycznych i to że wydobycie węgla które 20 lat temu było nie opłacalne, teraz staje się realne cenowo?. Państwo, a właściwie Skarb Państwa nie posiada pieniędzy na budowę nowych kopalń, ale przecież można znaleźć inwestorów prywatnych także z za granicy. Jeżeli w kopalni w Ludwikowicach planuje się zatrudnienie około dwóch tysięcy osób, także i na terenie Kamiennej Góry możliwym byłoby zatrudnienie podobnej ilości pracowników. Na naszym terenie mieszkają jeszcze górnicy, którzy ukończyli szkoły górnicze i pracowali w wałbrzyskich kopalniach, więc i kadrę fachowców łatwiej byłoby skompletować.
Biorąc to wszystko pod uwagę zasadne staje się pytanie:
1. Czy nie należy w Ministerstwie Gospodarki przygotować dokumentów dotyczących występowania złóż węgla w Powiecie Kamiennogórskim i sąsiednim Wałbrzyskim?
2. Czy nie należy w Ministerstwie Gospodarki przygotować oferty o udostępnieniu złóż węgla dla inwestorów krajowych i zagranicznych?
3. Czy nie należałoby przygotować dokumentów o włączeniu terenów występowania pokładów węgla do Specjalnej Strefy Ekonomicznej?
4. Czy inwestorzy mogliby skorzystać z ulg przewidzianych dla inwestycji lokowanych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.
5. Czy nie należało by zainteresować inwestorów ze wschodniej Azji, którzy kilkadziesiąt lat temu interesowali się węglem z Zagłębia Wałbrzyskiego?

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama