Poseł Henryk Kmiecik złożył interpelację w sprawie stworzenia warunków do budowy kopalni i wydobycia węgla w Powiecie Kamiennogórskim. Poseł dopytuje ministra gospodarki o możliwość utworzenia kopalni węgla kamiennego na terenie powiatu kamiennogórskiego.
Treść interpelacji:
Od dawna wiadomym było, ze Dolny Śląsk jest obszarem bogatym w prawie wszystkie kopaliny jakie potrzebuje rozwijająca się gospodarka. Szczególnym obszarem występowania tych kopalin są Sudety, najstarsze góry w Europie w których oprócz różnych rud metali występują także duże złoża węgla kamiennego. Wydobycie węgla w tak zwanym zagłębiu wałbrzyskim było już prowadzone w wieku XVI, węgiel tu występujący jest w niskich pokładach, ale za to jest to drogi węgiel koksujący i antracyt. Kopalnie zostały pochopnie zlikwidowane niby z powodów ekonomicznych, ale istniały tu do roku 2006, szyby i chodniki zostały zawalone i zalane. Całe zagłębie rozciąga się od Nowej Rudy aż po Lubawkę na granicy z Czechami, fachowcy określają, że pod ziemią do wydobycia mamy co najmniej 400 mln ton węgla. Decyzja o likwidacji wałbrzyskiego zagłębia węglowego okazała się decyzją pochopną, ale także uniemożliwiającą otwarcie nowych kopalń z powodu zniszczenia szybów i chodników. Ostatni dyrektor Dolnośląskiego Zjednoczenia Węglowego Zdzisław Polak stwierdził, że są to pokłady węgla antracytowego mające małą zawartość siarki i fosforu, oraz iż jest to węgiel gatunkowo najlepszy, wykorzystywany do produkcji koksu odlewniczego i hutniczego. Badania geologiczne wykazały również złoża węgla w okolicach Kamiennej Góry, Lubawki, aż do granicy z Czechami. Potwierdzeniem tego, że węgiel leży pod naszym powiatem są liczne wzmianki o istniejących w przeszłości kopalniach, między innymi: w Przedwojowie kopalnia ?Rosa?, ?Gunstiger Blick?, ?Fridrich Theodor?, ?Miller?. W pobliżu Błażkowej kopalnia ?Georg? oraz ?Zum Stollen?.W Borównie kopalnia ?Concordia?. W Bukówce kopalnia ?Nowa Bukówka?. Kopalnia ?Aurora? w Szczepanowie. W Okrzeszynie kopalnia ?Neue Gabe Gottes?. Trzy kilometry od Lubawki po drugiej stronie granicy w Czeskim Zaclerzu przez kilkaset lat także był wydobywany węgiel.
Wydobycie w Zaclerzu zakończono dwadzieścia lat temu po wybraniu węgla z dostępnych złóż, pozostał do wybrania węgiel z tych samych złóż leżących w granicach Powiatu Kamiennogórskiego, tak jak były dawne kopalnie wokół Lubawki i Kamiennej Góry.
Gdy przed 5 laty powstał pomysł o reaktywacji wydobycia węgla w naszym regionie niektórzy śmiali się z tego z politowaniem, ale gdy obecnie znalazła się firma z Australii, która przeznaczyła na zbudowanie kopalni w Ludwikowicach koło Nowej Rudy ponad 150 milionów dolarów, zasadnym staje się pytanie, dlaczego nie wydobyć węgla leżącego pod Powiatem Kamiennogórskim? Dlaczego nie skorzystać z tego, że rosną ceny surowców energetycznych i to że wydobycie węgla które 20 lat temu było nie opłacalne, teraz staje się realne cenowo?. Państwo, a właściwie Skarb Państwa nie posiada pieniędzy na budowę nowych kopalń, ale przecież można znaleźć inwestorów prywatnych także z za granicy. Jeżeli w kopalni w Ludwikowicach planuje się zatrudnienie około dwóch tysięcy osób, także i na terenie Kamiennej Góry możliwym byłoby zatrudnienie podobnej ilości pracowników. Na naszym terenie mieszkają jeszcze górnicy, którzy ukończyli szkoły górnicze i pracowali w wałbrzyskich kopalniach, więc i kadrę fachowców łatwiej byłoby skompletować.
Biorąc to wszystko pod uwagę zasadne staje się pytanie:
1. Czy nie należy w Ministerstwie Gospodarki przygotować dokumentów dotyczących występowania złóż węgla w Powiecie Kamiennogórskim i sąsiednim Wałbrzyskim?
2. Czy nie należy w Ministerstwie Gospodarki przygotować oferty o udostępnieniu złóż węgla dla inwestorów krajowych i zagranicznych?
3. Czy nie należałoby przygotować dokumentów o włączeniu terenów występowania pokładów węgla do Specjalnej Strefy Ekonomicznej?
4. Czy inwestorzy mogliby skorzystać z ulg przewidzianych dla inwestycji lokowanych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.
5. Czy nie należało by zainteresować inwestorów ze wschodniej Azji, którzy kilkadziesiąt lat temu interesowali się węglem z Zagłębia Wałbrzyskiego?
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze