Reklama

Burmistrz wyszedł

Dzisiaj (poniedziałek, 4 marca) odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta Kamienna Góra. Radni ponownie rozważali wprowadzenie podwyżek opłat za odbiór odpadów.

 

Pierwsza próba podjęcia uchwały odbyła się w środę. Wtedy radni odrzucili stawki 14,5 zł za śmieci segregowane i 25 zł za niesegregowane. Pierwsza stawka wprowadzona została autopoprawką burmistrza i nie zyskała poparcia radnych.

Dzisiaj radni rozpatrywali projekt bez autopoprawki, czyli pierwotny, zakładający podwyżki z 12,15 zł na 14 zł i z 19 zł na 25 zł. Emocje rozpoczęły się już na początku rozpatrywania uchwały. O głos poprosił prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ?Szarotka? Ireneusz Jała. ? Chyba nie w tym punkcie ? protestował Janusz Chodasewicz. Burmistrz sugerował, że wystąpienie może się odbyć w sprawach różnych, pod koniec sesji. Przewodniczący Janusz Jarosz wyraził zgodę na zabranie głosu przez prezesa. I. Jała przypomniał radnym, że opłata za odbiór odpadów jest taka sama dla wszystkich mieszkańców miasta. W stawce tej są pieniądze m.in. na budowę nowych wiat, w których stoją kosze. Tymczasem na terenach administrowanych przez ?Szarotkę? koszt utrzymania i budowy wiat ponoszą spółdzielcy. Miasto się do tego nie dokłada.

Reklama

Od Magdaleny Bręśkiewicz kierownika z Urzędu Miasta, radni dowiedzieli się, że koszt budowy wiaty to ok. 24 tys. zł. Z 14 zł planowanej opłaty na ten cel przeznaczone jest 26 groszy, ale jeśli koszty odbioru odpadów wzrosną, wiaty mogą nie być budowane. Radny Sławomir Sławiński zwrócił uwagę, że 26 groszy od osoby to może niewielka kwota, ale przy 5 tys. spółdzielców robi się z niej duża suma. Iwona Pazgan, skarbnik, przypomniała radnym, że w mieście obowiązuje jedna stawka za odbiór odpadów, aby ją zróżnicować trzeba by przeanalizować, jakie ilości śmieci wywożone są z różnych części miasta. Radny Andrzej Grzyb uznał jedną stawkę dla całego miasta za dobre rozwiązanie, ale uznał, że miasto powinno stawiać nowe wiaty również na terenach spółdzielni.

Radny Wiesław Sobiechowski zwrócił uwagę, że od poprzedniej sesji radni nie otrzymali dodatkowych materiałów wyjaśniających zgłoszone wątpliwości. - Może powinniśmy podać odległość ziemi od księżyca? - na zastrzeżenia radnego odpowiedział burmistrz J. Chodasewicz. Przypomniał, że różnica w planowanych kosztach funkcjonowania systemu odbioru odpadów i dochodach z opłat to w 2019 roku 600 tys. zł. Tę różnicę ma pokryć podwyżka.

Reklama

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 7 radnych, 7 było przeciwko, nikt się nie wstrzymał. W sesji uczestniczyło 14 radnych. W tej sytuacji uchwała nie została podjęta.

Burmistrz zapowiedział, że sprawa podwyżki będzie wracać na sesje, aż do skutku, do momentu gdy radni zrozumieją, że ceny trzeba podnieść. Od radnych oczekiwał wskazania do kolejnego posiedzenia źródła 600 tys. zł na pokrycie różnicy w funkcjonowaniu systemu.

Sprawa odpadów wróciła pod koniec obrad. Radny Jacek Bruździak pytał burmistrza, co, od poprzedniej sesji, zrobił, aby przekonać radnych do poparcia uchwały. Przypomniał o wątpliwościach zgłaszanych w środę i braku wyjaśnień. Zwrócił uwagę na brak prawnika podczas obrad i stwierdził, że nie pamięta takiej sytuacji. J. Chodasewicz szybko zapewnił, że taką sesję znajdzie. Jednocześnie zapytał J. Bruździaka czy on, jako inteligentniejszy od innych rajców, zrobił wszystko, aby ich przekonać do poparcia uchwały. Burmistrz oświadczył radnym, że nie będzie działał jak poprzednik i ?robił układanek? przed sesją. Przypomniał, że radni mają działać na rzecz miasta. Według burmistrza radni wymądrzają się podczas dzisiejsze sesji.

Reklama

Oburzony burmistrz wstał i zaczął iść w kierunku wyjścia. ? Nie potrafi pan sformułować jednej wypowiedzi, żeby nie obrażać ? zdążył powiedzieć J. Bruździak. W odpowiedzi burmistrz stwierdził, że nie musi siedzieć na sesji i wyszedł. Do końca obrad nie wrócił.

? Tak zachowują się dzieci w piaskownicy, które zabierają zabawki i idą do domu ? oceniła radna Violetta Majak.

 

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama