Do Regionalnej Izby Obrachunkowej i biura rady miasta dotarł projekt budżetu Kamiennej Góry na rok 2014. Poniżej przedstawiamy główne założenia tego dokumentu.
Według projektu dochody miasta wynieść mają 54 mln zł. Tzw. dochody bieżące to 51 mln zł (podatki, subwencje, dotacje). Dochody majątkowe pochodzące np. ze sprzedaży mienia mają wynieść 3 mln zł.
Na bieżące funkcjonowanie miasta przeznaczonych ma być ponad 42 mln zł. ? Budżety poszczególnych jednostek chcemy utrzymać na poziomie zbliżonym do tegorocznego ? deklaruje burmistrz. Straci Urząd Miasta, w tym przypadku budżet będzie mniejszy o 600 tys. zł.
Mocno uszczuplony zostanie budżet na promocję. Według projektu na ten cel ma być przekazane 100 tys. zł. Oznacza to, że pod znakiem zapytania stoją Dni Kamiennej Góry. K. Świątek deklaruje, że trwają poszukiwania zewnętrznych środków na organizację tej i innych imprez w mieście.
Kamiennogórska oświata (przedszkola, szkoły, świetlice) w przyszłym roku ma otrzymać 17,3 mln zł. Na ten rok zakładane wykonanie budżetu w tym zakresie to 17,5 mln zł. Burmistrz podkreśla, że w tej części budżetu nadal są niewiadome. Rząd nie przysłał jeszcze informacji o kwotach, które przekaże na dofinansowanie żłobków i przedszkoli.
W przyszłym roku burmistrz Krzysztof Świątek planuje spłacić 2,3 mln zł kredytów i pożyczek. Na inwestycje w 2014 roku będzie 2,7 mln zł. Głównym zadaniem będzie modernizacji sieci kanalizacyjnej pod ul. Kościuszki. Zgodnie z wyliczeniami potrzeba na to 2,7 mln zł. Byłaby to więc jedyna inwestycja, ale miasto starać się będzie o dofinansowanie tych prac. Burmistrz liczy, że budżet miasta wyda na ten cel 1,3 mln zł, a resztę będzie można przeznaczyć na inne zadania. W planach jest uporządkowanie ścieżek na cmentarzu przy ul. Katowickiej. Zadanie to zaplanowano na ten rok, ale nie zostało zrealizowane. W planach jest również remont dachu Szkoły Podstawowej nr 2 i przygotowanie dokumentacji jazu doprowadzającego wodę do zalewu. K. Świątek chciałby również rozpocząć remonty mostów. Miasto administruje pięcioma takimi obiektami. W 2014 roku miałby być wyremontowany most na ul. Okrzei.
Burmistrz planuje również remonty budynków komunalnych, które nakazał inspektor nadzoru budowlanego. Miasto zaangażowałoby w te prace 900 tys. zł dodatkowych środków ponad te przekazywane do Spółki Mieszkaniowej. K. Świątek liczy, że w ten sposób pracę znajdą lokalne firmy, które kupować będą potrzebne materiały w miejscowych hurtowniach i sklepach.
Zadłużenie na koniec 2014 roku wynosić ma 16 mln zł.
Teraz nad projektem budżetu pracować będą radni. Mogą zaproponować zmiany. Ostateczną wersję dokumentu poznamy prawdopodobnie w grudniu, podczas sesji.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze