Od dzisiaj (czwartek, 16 stycznia) przez tydzień Dolnośląski Alarm Smogowy będzie badał czystość powietrza w Lubawce.
Dolnośląski Alarm Smogowy prowadzi badania powietrza przez cały sezon grzewczy, czyli od października do marca-kwietnia. Profesjonalna aparatura mierząca poziom pyłu PM10 ustawiana jest często w miejscach bez stałego monitoringu czystości powietrza.
Do Lubawki aparatura przywieziona została po raz drugi. Poprzednie badania były w 2018 roku. W marcu, przy niskich temperaturach i słabym wietrze, urządzenia pokazały zły stan powietrza.
Według Krzysztofa Smolnickiego z DAS przyczyną złej jakości powietrza jest m.in. palenie w piecach paliwem złej jakości. Najczęściej dzieje się tak w wielorodzinnych, nieocieplonych budynkach. Lubawscy urzędnicy dodają, że w centrum miasta jest problem z modernizacją pieców. Konserwator zabytków nie zgadza się na montaż na elewacjach zabytkowych obiektów kominów do nowych pieców gazowych. Mieszkańcom zostaje możliwość ogrzewania prądem.
Wyniki pomiarów dostępne będą na stronie: http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl/
W Lubawce w 2017 roku wprowadzono system dopłat do wymiany pieców. Skorzystało z niego 76 właścicieli nieruchomości. Zlikwidowanych zostało 91 pieców, powstało 81 nowych w tym 56 gazowych, 5 elektrycznych, 7 na biomasę, 9 na ekogroszek oraz 4 pompy ciepła. Wymiana źródeł ciepła kosztowała mieszkańców 987 tys. zł, wypłacone dotacje to 452 tys. zł. Dotacje wypłacane są z pożyczki z NFOŚiGW.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze