Reklama

Badają powietrze

Od dzisiaj (czwartek, 16 stycznia) przez tydzień Dolnośląski Alarm Smogowy będzie badał czystość powietrza w Lubawce.

 

Dolnośląski Alarm Smogowy prowadzi badania powietrza przez cały sezon grzewczy, czyli od października do marca-kwietnia. Profesjonalna aparatura mierząca poziom pyłu PM10 ustawiana jest często w miejscach bez stałego monitoringu czystości powietrza.

Do Lubawki aparatura przywieziona została po raz drugi. Poprzednie badania były w 2018 roku. W marcu, przy niskich temperaturach i słabym wietrze, urządzenia pokazały zły stan powietrza.

Według Krzysztofa Smolnickiego z DAS przyczyną złej jakości powietrza jest m.in. palenie w piecach paliwem złej jakości. Najczęściej dzieje się tak w wielorodzinnych, nieocieplonych budynkach. Lubawscy urzędnicy dodają, że w centrum miasta jest problem z modernizacją pieców. Konserwator zabytków nie zgadza się na montaż na elewacjach zabytkowych obiektów kominów do nowych pieców gazowych. Mieszkańcom zostaje możliwość ogrzewania prądem.

Reklama

Wyniki pomiarów dostępne będą na stronie: http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl/ 

W Lubawce w 2017 roku wprowadzono system dopłat do wymiany pieców. Skorzystało z niego 76 właścicieli nieruchomości. Zlikwidowanych zostało 91 pieców, powstało 81 nowych w tym 56 gazowych, 5 elektrycznych, 7 na biomasę, 9 na ekogroszek oraz 4 pompy ciepła. Wymiana źródeł ciepła kosztowała mieszkańców 987 tys. zł, wypłacone dotacje to 452 tys. zł. Dotacje wypłacane są z pożyczki z NFOŚiGW.

 

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama