Reklama

16 stulatków

Na Dolnym Śląsku mieszka obecnie 280 osób, które mają więcej niż sto lat. To o 104 osoby więcej niż w czerwcu ubiegłym roku. W Legnicy żyją 22 (o 4 więcej) ponad stuletnie osoby, w Wałbrzychu 66 (o 12 więcej), a we Wrocławiu 192 (o 88 więcej). Najstarszy mieszkaniec naszego regionu to wrocławianin pan Jan, który skończy 17 czerwca 114 lat. Z roku na rok rośnie ilość seniorów w naszym regionie.

 

Na terenie powiatu kamiennogórskiego jest 16 stulatków (w tym 12 kobiet i 4 mężczyzn) jest pobierających ?dodatkową emeryturę?.

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej ?dodatkowej emerytury? może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. W tym roku każdy stulatek dostaje 4512,41 zł brutto. Rok wcześniej było to 4294,67 zł brutto a dwa lata temu 3 731,13 zł. brutto.

Reklama

? Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana ?dodatkowa emerytura? nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości ? mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Na terenie działania wałbrzyskiego oddziału ZUS, dodatkowa emerytura płynie co miesiąc do 66 osób, które już dawno zdmuchnęły 100 świeczek na swoim urodzinowym torcie. Najstarszą kobietą jest Pani Stanisława, która już skończyła 108 lat.

Reklama

Rzeczniczka wyjaśnia, że to są tylko te osoby, które dostają swoje comiesięczne pieniądze z ZUS. Niektórzy dostają emerytury np. z KRUS czy emerytury mundurowe więc z pewnością wiekowych seniorów jest na Dolnym Śląsku więcej niż ci znani ZUS.
Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy umieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).
- To ważne szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc nie maja wypracowanej emerytury ? dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama