Reklama

Zmienili budżet

W wyniku przewidywanych większych dochodów z m.in. z tytułu opłat za zarząd, użytkowanie i użytkowanie wieczyste nieruchomości, z tytułu przekształceń prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz wpływów z różnych dochodów,  rada miasta przyjęła zmiany w budżecie na rok 2013.
Zwiększenie dochodów własnych budżetu samorządowego wnieść ma dodatkowo 300 tysięcy złotych. Dzięki temu zwiększył się też plan wydatków.

Projekt uchwały przedstawionej zakładał przekazanie 200 tysięcy złotych na zadania realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze. Z tej kwoty uchwała zakładała przekazanie pieniędzy m.in. na dofinansowanie pobytu podopiecznych w Domach Pomocy Społecznej oraz na wypłatę wynagrodzeń dla zwolnionych pracowników, którzy zostali przywróceni przez sąd na swoje stanowiska.
Zmiany nastąpiły też w innych działach. W tym roku nie uda się zrealizować inwestycji: ?Zagospodarowanie Ośrodka Wypoczynku Świątecznego? oraz ?Zakup i montaż automatycznej toalety miejskiej?. Dzięki temu zwolniły się środki, które zostały przekazane na zabezpieczenie realizacji zadań przez Szkołę Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową nr 2 oraz Gimnazjum nr 2. Szkoły te rozpoczęły rok 2013 z największymi zobowiązaniami - SP1 ? 101 595 zł, SP2 ? 141 360 zł, Gim 2 ? 80 379 zł. Zobowiązania na koniec 2012 roku Gimnazjum nr 1 wyniosły 57 870 zł, natomiast MOPS-u ? 222 227 zł.

Przedstawiona uchwała przez skarbniczkę Iwonę Pazgan wywołała długą dyskusję wśród radnych. Zofia Kolat dopytywała dlaczego za błędy w zatrudnieniach w MOPS muszą płacić podatnicy. Radni zwrócili uwagę, że w prywatnej firmie za błędy płaci kierownictwo. Małgorzata Krzyszkowska zapowiedziała na początku swojej wypowiedzi, że nie poprze uchwały. Argumentowała, że kolejny już raz budżet szkół jest niedoszacowany. Radna Mariola Jaciuk stwierdziła, że uchwała i tak musi być przyjęta, bo jeśli tego radni nie zrobią, ?to będzie dramat dla dyrektorów szkół?.

Reklama

Henryk Różański przypomniał również, że na jednej z poprzednich sesji rady miasta, to większość radnych uznała skargę zwolnionych pracowników MOPSu na bezzasadną. To spowodowało, że sprawa trafiła do sądu.

Wiesław Sobiechowski dopytywał jakie oszczędności przyniosło Biuro Obsługi Placówek Oświatowych. Według zapowiedzi BOPO miało przynieść około 200 tysięcy złotych oszczędności rocznie. I. Pazgan przypomniała, że nie da się generować oszczędności ponad prawem. Jednocześnie cały budżet oświaty w 2012 roku wyniósł 15 milionów 600 tysięcy zł. Natomiast w 2013 będzie wynosił 15 milionów 750 tysięcy zł z uwzględnieniem zobowiązań z 2012 roku na poziomie 500 tysięcy złotych.

Reklama

- Miasto to nie tylko oświata ? powiedziała M. Krzyszkowska  - cmentarz nadal nie zrobiony, ludzie będą brodzić w błocie na Wszystkich Świętych, a miał być już zrobiony ? mówiła radna zwracając uwagę na ciągłe zmiany w budżecie. Szkół bronił Andrzej Jasiński.

I. Pazgan na argumenty radnych, aby uchwałę podzielić ? na zmiany budżetowe w oświacie i MOPS-ie ? odpowiedziała, że na jednej sesji nie można dwa razy zmieniać tej samej uchwały.
Ostatecznie w głosowaniu radni przyjęli uchwałę zmieniającą budżet miasta. Jedynie Małgorzata Krzyszkowska i Marianna Komorowska wstrzymały się od głosu.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama