Reklama

Zbiory nasion

W Karkonoskim Parku Narodowym zaczęliśmy zbiory nasion jodłowych. Nasze sklonowane drzewa w archiwum genetycznym w wieku 13 lat zaczęły rodzić w szyszki. W naturze trzeba na to czekać dużo dłużej, nawet do 70 lat.

Nasze jodły są jednak specjalnie hodowanymi klonami starych drzew. Na plantacji z każdego szczepu zebrane szyszki są ewidencjonowane. Wypisywana jest etykieta ponieważ należy udokumentować ich pochodzenie. W szkółce leśnej z szyszek zostaną wyłuszczone nasiona, które zostaną poddane badaniom biometrycznym pod względem zdrowotności, zdolności kiełkowania czy masy. Później zostaną z nich wyprodukowane sadzonki jodeł, które powrócą do lasu. W 2000 roku w całych Sudetach udział jodeł szacowano na 0,36 procent drzew, a powinno ich być około 18 procent. Dlatego choć jodły zaczęły się odnawiać naturalnie, nadal tak ważne jest funkcjonowanie plantacji. Do tej pory zasadziliśmy w Karkonoskim Parku Narodowym blisko miliona jodeł. Program przywracania tych drzew naturze jest jednak zaplanowany na 100 lat!

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama