Na razie nie wiadomo jak zmiana zasad odpłatności za przedszkola wpłynie na budżet Kamiennej Góry. W mieście najprawdopodobniej powstanie, tylko na papierze, nowy żłobek.
Od 1 września zasady odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym będą jednakowe w całej Polsce. Po pięciu bezpłatnych godzinach każda kolejna kosztować będzie rodziców 1 zł. Samorządy zaczną od państwa otrzymywać dofinansowania do przedszkolaków.
Do tej pory w przedszkolach publicznych w Kamiennej Górze godzina zajęć, ponad 5 bezpłatnych, kosztowała rodziców 2,60 zł. Od 1 września stawka ta będzie musiała spaść do 1 zł. W tym roku państwo dopłaci do każdego przedszkolaka 414 zł.
Umowy między rodzicami a przedszkolami podpisywane będą dopiero we wrześniu i dopiero wtedy będzie wiadomo ile godzin dzieci spędzać będą w placówkach. Taka wiedza pozwoli na określenie skutków finansowych wprowadzonych zmian. Burmistrz Kamiennej Góry Krzysztof Świątek zakłada, że wprowadzenie nowych zasad oznaczać będzie większe wydatki miasta na przedszkola. Zastanawia się również kiedy pieniądze z budżetu państwa dotrą do samorządu.
Prawdopodobnie we wrześniu radni rozważać będą utworzenie nowego żłobka. Według nowych przepisów samorząd ma szansę uzyskania dofinansowania kosztów utrzymania takiej jednostki nawet w 80%. Żłobek musi być jednak samodzielną placówką. W tej chwili w Kamiennej Górze działa Przedszkole nr 1 z grupami żłobkowymi. Burmistrz zaproponuje więc radnym podział placówki. Zmiany zajdą głównie na papierze, chociaż trzeba będzie powołać dyrektora nowej placówki, jej obsługą administracyjną zajmie się Biuro Obsługi Placówek Oświatowych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze