Za tydzień, w środę 28 października, odbędzie się sesja rady miasta Kamienna Góra. Jednym z punktów porządku obrad jest podwyżka opłat ponoszonych przez mieszkańców miasta za wywóz odpadów. Nowa, znacznie wyższa stawka, miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
Obecnie mieszkańcy Kamiennej Góry płacą po 20 zł miesięcznie za obiór śmieci segregowanych. Z wyliczeń kamiennogórskich urzędników wynika, że to za mało. Na podstawie kosztów poniesionych do końca sierpnia i prognozy do końca roku, wyliczyli, że za cały system odbioru odpadów miasto zapłaci w 2020 roku prawie 4,8 mln zł. W kwocie tej jest m.in rekompensata dla Sanikomu za rok ubiegły. Przy utrzymaniu dotychczasowej ceny i liczby zadeklarowanych mieszkańców produkujących śmieci (14 573 osoby) wpływy będą poniżej 3,5 mln zł. W systemie, który powinien się sam finansować, zabraknie w tym roku 1,3 mln zł.
Podstawą wyliczenia podwyżki była brakująca kwota podzielona przez liczbę zadeklarowanych mieszkańców. W ten sposób ustalono, że w systemie brakuje miesięcznie 7,45 zł od osoby.
Nowa stawka, która miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku to 28 zł od osoby za odbiór odpadów segregowanych. Zgodnie z ustawą stawka za śmieci niesegregowane to dwukrotność tej kwoty, czyli 56 zł.
Za tydzień dowiemy się, czy propozycję urzędników poprą radni.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze