Reklama

Teatr Dramatyczny 31 stycznia - 1 lutego

W TEATRZE DRAMATYCZNYM IM. J. SZANIAWSKIEGO W WAŁBRZYCHU
PREMIEROWY WEEKEND

PAMIĘTNIKI WAŁBRZYSZAN:
FOTOPLASTIKON / Duża Scena
CHODŹCIE, ZBUDUJEMY SOBIE EINE STADT / Scena Kameralna
322. premiera: 31 stycznia 2014 / godz. 18.00 / Duża Scena / Scena Kameralna

 

PAMIĘTNIKI WAŁBRZYSZAN: 

Fotoplastikon i Chodźcie, zbudujemy sobie eine Stadt [fantazja historyczna na dwa głosy] to dyptyk złożony z rozwiniętych inscenizacyjnie czytań performatywnych Pamiętników wałbrzyszan, zaprezentowanych podczas XIV Dni Dramaturgii we wrześniu 2013 roku. Wybrane spośród czterech szkiców realizacje stanowią efekt autorskiej pracy młodych dramaturgów nad wspomnieniami mieszkańców miasta. Zgłoszone przeszło dekadę temu na Konkurs Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wałbrzychu zapiski, stały się dla twórców inspiracją do opowiedzenia ,,swoich" historii i zbadania fenomenu pamięci. PAMIĘTNIKI WAŁBRZYSZAN to gra w teatralne memory. Prawdziwe i zmyślone - 

Reklama

FOTOPLASTIKON
Tekst i dramaturgia: Magda Kupryjanowicz
Reżyseria: Aśka Grochulska
Asystentki reżysera: Kora Gałązka, Nikola Olszak
Kostiumy: Dorota Nawrot
Muzyka: Piotr Burczyn
Ilustracje: Julia Mirny
Irena Wójcik, Ewelina Żak, Jaśmina Polak (gościnnie), Dariusz Skowroński, Piotr Tokarz
Fotoplastikon jest rozwinięciem reportażowego projektu Aśki Grochulskiej, w ramach którego reżyserka zaaranżowała spotkanie aktorów Teatru w Wałbrzychu z autorami konkursowych wspomnień, bądź też - gdy nawiązanie kontaktu nie było już możliwe - z ich bliskimi.

Podczas prowadzonych wówczas rozmów nieme zapisy i dzienniki nabierają szczególnego emocjonalnego zabarwienia. Informacje z dzienników zostają uzupełnione o nieznane fakty, zaś wśród teatralnych rekwizytów znajdują się autentyczne zdjęcia i pamiątki autorów.

Reklama

W teatralnym laboratorium, aktorzy przyjmują role ekspertów od wspominania, czytających, cytujących i komentujących zapisy mieszkańców Wałbrzycha. Przyglądają się powtarzającym się w tekstach motywom, badają rodzaj stosowanej w nich narracji, próbują zdefiniować cechującą je ulotną kategorię nostalgii. Tematem zdarzenia staje się nie to, co się pamięta, ale jak się pamięta...

CHODŹCIE, ZBUDUJEMY SOBIE EINE STADT [fantazja historyczna na dwa głosy]
Tekst: Jan Czapliński Reżyseria: Aneta Groszyńska Muzyka: Marcin Liweń
OBSADA: Sara Celler - Jezierska, Piotr Mokrzycki
Tytuł tekstu to cytat z Księgi Rodzaju. Chodźcie, zbudujemy sobie eine Stadt próbuje opowiedzieć powojenne Genesis Waldenburga/Wałbrzycha. Wałbrzyska wieża Babel rozbrzmiewała wtedy językami świata: niemieckim, litewskim, jidysz, francuskim. I polskim.  Chodźcie? to opera o budowniczych, wygnańcach i rezydentach tej wieży. To malownicza fantazja o tym, jak wieża runęła. O tym, co się stało, że został tylko: polski. Co trzeba było przehandlować, co zabrać i co stracić ? żeby miasto było nasze. To wierutne kłamstwo na temat spotkań, które nigdy się nie odbyły. Chociaż mogły. 

Reklama

To relacja z dealu, w wyniku którego ? jesteśmy. Bo przecież chodzi o deal. Choćby nie wiem jak pięknie do siebie mówić ? zawsze chodzi o deal.

31 stycznia 2014 / godz. 18.00 / piątek / premiera
1 lutego 2014 / godz. 18.00 / sobota
2 lutego 2014 / godz. 18.00 / niedziela

Projekt zrealizowany w ramach zadania: ?WAŁBRZYCH: ŻADNYCH HEROSÓW ? 50. sezon Teatru 

Dramatycznego?, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy 

Wałbrzych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. 

Reklama

R E Z E R W A C J A  B I L E T Ó W:

tel. 74 664 96 95; e-mail:[email protected]; www.teatr.walbrzych.pl/repertuar/

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama