Reklama

Szpital wspiera starostwo?

Podczas dzisiejszej (wtorek, 28 stycznia) sesji rady powiatu, starosta Ewa Kocemba wróciła do słów radnego Leszka Jaśnikowskiego dotyczących finansowych obciążeń ponoszonych przez starostwo na rzecz utrzymania Powiatowego Centrum Zdrowia.


E. Kocemba przypomniała stwierdzenia L. Jaśnikowskiego z październikowej sesji. Radny prosił o informacje o finansowej pomocy udzielanej PCZ-towi, spółce prowadzącej kamiennogórski szpital, w minionym dziesięcioleciu. Mówił o ?grubych milionach?. Z przedstawionych dzisiaj informacji wynika, że to szpital wspiera starostwo.

Z wyliczeń przedstawionych przez skarbnika powiatu wynika, że PCZ-et przekazał starostwu 1,4 mln zł zysku oraz razem z likwidowanym SP ZOZ-em wpłacił 1,9 mln zł (z czego 1,5 mln zł sam SP ZOZ) jako opłatę za dzierżawę. Natomiast starostwo zaangażowało w PCZ-et 2,4 mln zł jako kapitał zakładowy. Uwzględniając udział w inwestycjach starostwo ?wsparło? szpital kwotą 2,6 mln zł. Z wyliczenia wynika, że PCZ-et przekazał do starostwo 764 tys. zł więcej niż uzyskał.

Prezes Wiktor Król przypomniał, że samorządy gminne przekazały 10% kwot wydanych na prowadzone w szpitalu inwestycje.

Po dziesięciu latach funkcjonowania szpitala w nowych strukturach udziały starostwa w PCZ-et to 4,4 mln zł.

Przekształcając szpital powiat przejął długi SP ZOZ-u 16,9 mln zł. Na spłatę tych zobowiązań starostwo zaciągnęło 7 mln zł kredytu, wyemitowało obligacje o wartości 7 mln zł i zaciągnęło 2,3 mln zł kredytu z budżetu państwa. W latach 2014-2021 powiat musi jeszcze spłacić 8,2 mln zł plus koszty obsługi tego długu szacowane na 1,2 mln zł.

Informacja przedstawiona została pod koniec sesji w ?Sprawach różnych?. Dzisiejszy  powrót do tego tematu zaskoczył radnych, którzy nie byli przygotowani do dyskusji. Dariusz Kurowski poprosił starostę, aby w przyszłości tak poważne sprawy wpisywane były jako osobne punkty w porządku obrad.

W tej chwili nie wiadomo jakim wynikiem finansowym kamiennogórski szpital zakończy rok 2013. Uzależnione jest to od rozliczenia nadwykonań. Spór z NFZ dotyczy 1,2 mln zł. W tej chwili szpital ma już podpisane porozumienie dotyczące rozliczenia 200 tys. zł. Kolejne 150 tys. zł powinno być przekazane w ramach bilansowanie umów, prezes liczy również na kolejne 200 tys. zł w ramach rozliczenia oddziału pediatrycznego. Do rozliczenia pozostają nadal nadwykonania z 2011 i 2012 roku.

Radni dopytywali również prezesa o stan finansów spółki w tym roku ? Nasza sytuacja w 2014 roku nie jest dobra, ale stabilna ? wyjaśnił W. Król ? Nadal chcemy utworzyć Podstawową Opiekę Zdrowotną.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama