2 października 2021 roku przypadało święto tkacza i tkaczki. Z tej okazji w EkoMuzeum prowadzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego ?Tkacze Śląscy? została zorganizowana uroczystość połączona z warsztatami i śpiewem pieśni o tematyce związanej z uprawą i przetwarzaniem lnu.
Na ręce prezes Stowarzyszenia ? Teresy Sobali młodsi i starsi członkowie Folklorystycznego Zespołu ?Kwiatuszki Lnu? złożyli życzenia niesłabnącego zapału do pracy dla tkaczek i tkaczy - twórców ludowych, którzy wiedzą jak sprawić, aby z tysiąca nitek zrobić ręcznie piękną tkaninę.
Od 2008 roku, w każdą pierwszą sobotę października obchodzony jest Dzień Tkaczki i Tkacza. Dlaczego wybrano akurat październik? Ponieważ jego nazwa pochodzi od słowa paździerze, czyli odpadki z obrabianego lnu, jako że właśnie w tym miesiącu zawsze przygotowywano lniane włókna. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego ?Tkacze Śląscy? nieustannie kultywuje bogate tradycje regionu związane właśnie z zawodem tkacza, czego dowodem była sobotnia uroczystość.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze