Reklama

Stulatkowie beneficjentami dodatkowej emerytury

6 589,67 zł brutto miesięcznie wynosi obecnie świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat. Obecnie w województwie dolnośląskim ZUS wypłaca takie dodatkowe pieniądze 417 osobom. Rok temu w styczniu liczba stulatków w Dolnośląskim wynosiła 441 osób. 

Stulatkowie na Dolnym Śląsku to 358 pań i 59 panów. Najstarsze seniorki na Dolnym Śląski to klientki Oddziału ZUS w Legnicy i Wałbrzychu, którym na torcie urodzinowym paliło się już 107 świeczek. Najstarszy pan w naszym regionie, któremu wałbrzyski ZUS wypłaca „premię za wiek” ma już 106 lat. 

Reklama

Przez ponad pół wieku osoby, które ukończyły 100 lat, mogły liczyć na specjalną premię przyznawaną w drodze wyjątku. Świadczenie to przyznawane było od 1972 roku i miało stałą wysokość, odpowiadającą kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin jubilata. 

– Powodowało to różnice w wysokości otrzymywanych emerytur pomiędzy osobami, które w różnych latach je dostawały, ponieważ raz ustalona kwota nie podlegając waloryzacji - pozostawała niezmienna przez całe życie beneficjenta - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. - Od 2025 roku zasady przyznawania tzw. emerytury honorowej zostały uregulowane ustawowo i wprowadzono jednolitą kwotę świadczenia dla wszystkich uprawnionych, niezależnie od daty ukończenia 100 lat – dodaje.

Reklama

Rzeczniczka wyjaśnia, że obecnie kwota świadczenia honorowego wynosi 6 589,67 zł brutto, a kwota ta zwiększy się od marca, gdyż zostanie ono zwaloryzowane.  Świadczenie honorowe wypłacane jest dożywotnio jako dodatek do emerytury lub renty, a w przypadku ich braku jako samodzielne świadczenie. 

Rośnie liczba stulatków, którym ZUS wypłaca dodatkowy „bonus za wiek”
W całym kraju na koniec września 2025 r. liczba osób otrzymujących świadczenie honorowe z ZUS wynosiła 3 863, a już na koniec grudnia 2025 r. – 4057. 

Reklama

Dane dla województwa dolnośląskiego – 31 styczeń 2026 r. 

Kiedy świadczenie z urzędu, a kiedy należy złożyć wniosek? 
Stulatkowie posiadający polskie obywatelstwo, którzy pobierają emeryturę lub rentę, otrzymują dodatkową wypłatę z urzędu. Decyzję o przyznaniu świadczenia honorowego wysyła właściwy organ emerytalno-rentowy, taki jak: ZUS, KRUS, Wojskowe Biuro Emerytalne, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA czy Biuro Emerytalne Służby Więziennej. Jeżeli dana osoba ma prawo do świadczeń wypłacanych przez więcej niż jeden organ, świadczenie honorowe przyzna i będzie wypłacał ZUS.
- Wniosek powinny złożyć osoby, które nie pobierają emerytury ani renty, więc nie są „widoczne” w systemach instytucji ubezpieczeniowych, ale spełniają pozostałe warunki, czyli: ukończyły 100 lat, posiadają polskie obywatelstwo oraz przez co najmniej 10 lat po ukończeniu 16. roku życia miały centrum interesów życiowych w Polsce. Po złożeniu wniosku i spełnieniu warunków ZUS przyzna świadczenie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.
 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama