Reklama

Sanikom rozbudowuje system

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zwiększył lubawskiej spółce Sanikom dotację RPO o ponad 460 tys. zł. Dodatkowe środki będą przeznaczone na rozbudowę systemu selektywnej zbiórki odpadów, odbioru i unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami. System obsługiwał będzie 17 gmin powiatów: kamiennogórskiego, jaworskiego i złotoryjskiego. Łączna wartość inwestycji to blisko 21 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to dofinansowanie z RPO.


- Trwają prace adaptacyjne w bazie spółki Sanikom w Kamiennej Górze, a także w części byłego zakładu Watra w Lubawce. Ciężki sprzęt pojawił się na budowach w Jaworze i Pielgrzymce ? informuje Andrzej Wojdyła, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sanikom w Lubawce.

W Kamiennej Górze powstaje baza transportowa wraz z punktem selektywnej zbiórki odpadów. Przebudowywane są istniejące budynki magazynowo ? przemysłowe, wydzielane miejsca postojowe. Będą ustawione stalowe kontenery służące segregacji między innymi: tworzyw sztucznych, papieru, szkła, gruzu, zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, baterii i akumulatorów, czy pozostałości farb i lakierów lub środków farmaceutycznych. Punkt zbierania odpadów powstaje w Lubawce: hala segregacji, zaplecze socjalne, wiaty magazynowe, magazyny, miejsca postojowe i boksy na odpady. W Pielgrzymce zaś budowana jest stacja przeładunkowa wraz z rampą i urządzeniem do zagęszczania odpadów. Podobna inwestycja jest realizowana w Jaworze, gdzie znajdzie się także punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

- Dzięki takim stacjom możliwy będzie przeładunek zmieszanych odpadów komunalnych oraz surowców wtórnych odebranych od mieszkańców sąsiednich gmin, a następnie ich transport do odzysku, czy unieszkodliwiania w innym naszym obiekcie ? tłumaczy Grzegorz Szmajdziński, wiceprezes spółki Sanikom.

Budowa potrwa do lipca tego roku. Po jej zakończeniu zostanie uzyskany określony wymagany prawem poziom recyklingu odpadów opakowaniowych: papieru, szkła, metalu, odpadów sztucznych czy elektrozłomu. Gminy tworzące system spełnią wymagania, jakie nakłada ustawa o utrzymaniu czystości i porządku na ich terenie. Przede wszystkim zmniejszy się ilość składowanych odpadów. Większość będzie wykorzystywana w sposób gospodarczy, jak również do produkcji paliw energetycznych. Projekt jest zgodny z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami Województwa Dolnośląskiego 2012.

Nowe obiekty to kolejne elementy rozbudowy instalacji firmy Sanikom w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami. W grudniu 2012 roku w Lubawce otwarto Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Wcześniej, w ramach polsko-czeskiego transgranicznego projektu, powstał plac do kompostowania wyposażony w sieci wodne i kanalizacyjne, zamontowano zbiornik na odcieki, wagę i przerzucarkę do kompostu.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama