Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zwiększył lubawskiej spółce Sanikom dotację RPO o ponad 460 tys. zł. Dodatkowe środki będą przeznaczone na rozbudowę systemu selektywnej zbiórki odpadów, odbioru i unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami. System obsługiwał będzie 17 gmin powiatów: kamiennogórskiego, jaworskiego i złotoryjskiego. Łączna wartość inwestycji to blisko 21 mln zł, z czego ponad 10 mln zł to dofinansowanie z RPO.
- Trwają prace adaptacyjne w bazie spółki Sanikom w Kamiennej Górze, a także w części byłego zakładu Watra w Lubawce. Ciężki sprzęt pojawił się na budowach w Jaworze i Pielgrzymce ? informuje Andrzej Wojdyła, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sanikom w Lubawce.
W Kamiennej Górze powstaje baza transportowa wraz z punktem selektywnej zbiórki odpadów. Przebudowywane są istniejące budynki magazynowo ? przemysłowe, wydzielane miejsca postojowe. Będą ustawione stalowe kontenery służące segregacji między innymi: tworzyw sztucznych, papieru, szkła, gruzu, zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, baterii i akumulatorów, czy pozostałości farb i lakierów lub środków farmaceutycznych. Punkt zbierania odpadów powstaje w Lubawce: hala segregacji, zaplecze socjalne, wiaty magazynowe, magazyny, miejsca postojowe i boksy na odpady. W Pielgrzymce zaś budowana jest stacja przeładunkowa wraz z rampą i urządzeniem do zagęszczania odpadów. Podobna inwestycja jest realizowana w Jaworze, gdzie znajdzie się także punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
- Dzięki takim stacjom możliwy będzie przeładunek zmieszanych odpadów komunalnych oraz surowców wtórnych odebranych od mieszkańców sąsiednich gmin, a następnie ich transport do odzysku, czy unieszkodliwiania w innym naszym obiekcie ? tłumaczy Grzegorz Szmajdziński, wiceprezes spółki Sanikom.
Budowa potrwa do lipca tego roku. Po jej zakończeniu zostanie uzyskany określony wymagany prawem poziom recyklingu odpadów opakowaniowych: papieru, szkła, metalu, odpadów sztucznych czy elektrozłomu. Gminy tworzące system spełnią wymagania, jakie nakłada ustawa o utrzymaniu czystości i porządku na ich terenie. Przede wszystkim zmniejszy się ilość składowanych odpadów. Większość będzie wykorzystywana w sposób gospodarczy, jak również do produkcji paliw energetycznych. Projekt jest zgodny z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami Województwa Dolnośląskiego 2012.
Nowe obiekty to kolejne elementy rozbudowy instalacji firmy Sanikom w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami. W grudniu 2012 roku w Lubawce otwarto Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Wcześniej, w ramach polsko-czeskiego transgranicznego projektu, powstał plac do kompostowania wyposażony w sieci wodne i kanalizacyjne, zamontowano zbiornik na odcieki, wagę i przerzucarkę do kompostu.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze