Uczniowie szkół średnich z powiatu kamiennogórskiego uczestniczyli dzisiaj (środa, 18 grudnia) w Debacie Społecznej ?Lokalny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie?.
Obecni na sali wysłuchali prelekcji m.in. na temat Niebieskiej Karty, zapobiegania przemocy w rodzinie oraz poznali statystyki dla powiatu kamiennogórskiego, a te są coraz gorsze.
W 2012 roku policjanci przeprowadzili 332 interwencje domowe. Do 16 grudnia w 2013 interwencji zostało wykonanych już 335, a więc więcej niż rok temu. W 2012 roku zarejestrowano 93 Niebieskie Karty. W 2013 już założono takich kart 129. We wszystkich Kartach jest jeden sprawca przemocy, w większości są to mężczyźni. W wielu przypadkach ofiarami staje się więcej niż jedna osoba. Sprawcy przemocy często są pod wpływem alkoholu podczas interwencji. Takich osób było w 2012 aż 62, a w 2013 zanotowano już 64 tego typu interwencje.
Przemocą fizyczną funkcjonariusze i pracownicy opieki spotkali się w 69 w 2012 i 102 w 2013 roku przypadkach. Bardzo dużym problemem jest przemoc psychiczna (86 w 2012 i 127 w 2013 roku przypadków). W 2013 roku ujawniono jeden przypadek przemocy seksualnej. W ostatnich dniach założono Niebieską Kartę w której sprawca dokonywał przemocy ekonomicznej.
W skali województwa ilość interwencji w związku z przemocą w rodzinie spadła w porównaniu do roku 2012. Tendencja ta jednak jest odwrotna w powiecie kamiennogórskim.
Policja stosuje wobec sprawców m.in. dozór oraz tymczasowe aresztowanie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze