Pracownicy starostwa zademonstrowali dzisiaj (środa, 2 października) nowe urządzenie, które wykorzystywane będzie do łatania dziur na drogach powiatowych.
Wczoraj rozpoczęło się użytkowanie na drogach recyklera. Urządzenie umożliwia przetopienie asfaltu sfrezowanego z drogi i załatanie dziur gorącą masą. Jednorazowo do bębna mieści się tony masy, jej rozgrzanie zajmuje ok. 40 minut. Szacunkowo na załatanie dziury o powierzchni metra kwadratowego i głębokości 5 cm potrzeba ok. 150 kg masy.
Recykler pozwolić ma na oszczędności przy łataniu dziur. Przygotowanie tony masy kosztuje w nim 80-90 zł, bez kosztów robocizny. Do tej pory tona zamawianej masy kosztowała powiat ok. 400 zł.
W lutym starostwo zakończyło współpracę z województwem przy utrzymaniu dróg. Powiat został tylko z koparko-ładowarką i patcherem. W ciągu roku powiatowi drogowcy wzbogacili się o dwa ciągniki, przyczepę, kosiarkę i samochód osobowy. Teraz mają jeszcze recykler, który kosztował ok. 60 tys. zł. Starostwo zrezygnowało z zakupu specjalnej przyczepy. Urządzenie zamontowane zostało na przyczepie, na której mieści się również asfalt, wykorzystywany podczas pracy.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze