W miniony weekend (26-27 października) Klub Przyrodników zorganizował akcję koszenia cennych płatów siedlisk Natura 2000: murawy kserotermicznej i podmokłej młaki. W akcji wzięli udział przyjaciele Klubu od lat sympatyzujący z Sudecką Stacją Terenową - zabytkową karczmą sądową w Uniemyślu.
Murawy kserotermiczne to rzadki i wrażliwy typ siedliska o specyficznych ciepłolubnych wymaganiach. Główną przyczyną ich zaniku jest zaprzestanie ekstensywnego użytkowania, przede wszystkim wypasu owiec na stromych południowych zboczach. W sobotę, chcąc powstrzymać proces zarastania i zanikania siedliska, uczestnicy akcji wycięli część krzaków, a całą powierzchnię skosili, wygrabili i usunęli z niej pokos.
Murawa ma 0,40 ha. Znajdują się na niej stanowiska wielu gatunków chronionych w tym storczyka gółki długoostrogowej Gymnadenia conopsea, dziewięćsiła bezłodygowego Carlina acaulis, czy goryczuszki orzęsionej Gentianella ciliata.
W odtwarzaniu i ochronie siedliska murawy kserotermiczne Klub Przyrodników posiada wieloletnie doświadczenie. Od kilkunastu lat członkowie opiekują się dużym kompleksem muraw w Owczarach k. Kostrzyna nad Odrą, gdzie mieści się również Stacja Terenowa. Od 2010 roku Klub realizuje projekt "Ochrona muraw kserotermicznych w Polsce - teoria i praktyka". Projekt został dofinansowany w ramach Instrumentu Finansowania Komisji Europejskiej LIFE+, przy wsparciu NFOŚiGW. Jego celem jest kompleksowa ochrona najcenniejszych płatów muraw kserotermicznych w naszym kraju wraz z ich cenną florą i fauną (więcej o projekcie pod linkiem: http://www.murawy-life.kp.org.pl).
Drugiego dnia uczestnicy akcji podjęli się podobnych działań, tym razem jednak było bardziej wilgotno. Młaka ma 0,81 ha, ale koszenie objęło ok. 30-40% powierzchni. Wzdłuż cieku rośnie kilkadziesiąt kęp turzycy prosowej Carex paniculata, a także kukułka szerokolistna Dactlorhiza majalis i śnieżyca wiosenna Leucoium vernum. Koszona młaka została objęta projektem "Ochrona i odtwarzanie zagrożonych siedlisk hydrogenicznych w Sudetach Środkowych" dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz NFOŚiGW, przy udziale Lasów Państwowych, m.in. Nadleśnictwa Kamienna Góra. W ramach tego projektu wykonanych zostało 10 spowalniaczy nadmiernego odpływu wody, a także w latach 2010-2013 jednorazowo skoszono ręcznie całe wydzielenie. Celem tegorocznej akcji było kontynuowanie i podtrzymanie efektów osiągniętych w trakcie realizacji projektu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze