Reklama

Przyrodnicze porządki

W miniony weekend (26-27 października) Klub Przyrodników zorganizował akcję koszenia cennych płatów siedlisk Natura 2000: murawy kserotermicznej i podmokłej młaki. W akcji wzięli udział przyjaciele Klubu od lat sympatyzujący z Sudecką Stacją Terenową - zabytkową karczmą sądową w Uniemyślu.


Murawy kserotermiczne to rzadki i wrażliwy typ siedliska o specyficznych ciepłolubnych wymaganiach. Główną przyczyną ich zaniku jest zaprzestanie ekstensywnego użytkowania, przede wszystkim wypasu owiec na stromych południowych zboczach. W sobotę, chcąc powstrzymać proces zarastania i zanikania siedliska, uczestnicy akcji wycięli część krzaków, a całą powierzchnię skosili, wygrabili i usunęli z niej pokos.

Murawa ma 0,40 ha. Znajdują się na niej stanowiska wielu gatunków chronionych w tym storczyka gółki długoostrogowej Gymnadenia conopsea, dziewięćsiła bezłodygowego Carlina acaulis, czy goryczuszki orzęsionej Gentianella ciliata.

W odtwarzaniu i ochronie siedliska murawy kserotermiczne Klub Przyrodników posiada wieloletnie doświadczenie. Od kilkunastu lat członkowie opiekują się dużym kompleksem muraw w Owczarach k. Kostrzyna nad Odrą, gdzie mieści się również Stacja Terenowa. Od 2010 roku Klub realizuje projekt "Ochrona muraw kserotermicznych w Polsce - teoria i praktyka". Projekt został dofinansowany w ramach Instrumentu Finansowania Komisji Europejskiej LIFE+, przy wsparciu NFOŚiGW. Jego celem jest kompleksowa ochrona najcenniejszych płatów muraw kserotermicznych w naszym kraju wraz z ich cenną florą i fauną (więcej o projekcie pod linkiem: http://www.murawy-life.kp.org.pl).

Drugiego dnia uczestnicy akcji podjęli się podobnych działań, tym razem jednak było bardziej wilgotno. Młaka ma 0,81 ha, ale koszenie objęło ok. 30-40% powierzchni. Wzdłuż cieku rośnie kilkadziesiąt kęp turzycy prosowej Carex paniculata, a także kukułka szerokolistna Dactlorhiza majalis i śnieżyca wiosenna Leucoium vernum. Koszona młaka została objęta projektem "Ochrona i odtwarzanie zagrożonych siedlisk hydrogenicznych w Sudetach Środkowych" dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz NFOŚiGW, przy udziale Lasów Państwowych, m.in. Nadleśnictwa Kamienna Góra. W ramach tego projektu wykonanych zostało 10 spowalniaczy nadmiernego odpływu wody, a także w latach 2010-2013 jednorazowo skoszono ręcznie całe wydzielenie. Celem tegorocznej akcji było kontynuowanie i podtrzymanie efektów osiągniętych w trakcie realizacji projektu.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama