Reklama

Polipragmazja: ryzyko dla osób starszych przyjmujących co najmniej 5 leków | Polipragmazja groźna dla zdrowia | Polipragmazja a interakcje leków | Polipragmazja wśród Polaków po 65 roku życia

Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji.
Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.
Kiedy występuje polipragmazja
Polipragmazja występuje, gdy przyjmujesz

5 lub więcej różnych rodzajów leków, w tym leki bez recepty
leki przez dłuższy czas
leki o wykluczającym się działaniu
niewłaściwe leki.
Ryzyko polipragmazji zwiększa się wraz z liczbą przyjmowanych leków.
 

Reklama

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama