Reklama

Planowana podwyżka

Radni Lubawki otrzymali projekt uchwały z propozycjami nowych stawek opłat za wywóz śmieci. Podwyżka miałaby obowiązywać od 1 lipca.

 

W tej chwili na terenie gminy Lubawka opłata za odbiór śmieci to 12 zł od osoby w przypadku segregowania odpadów i 18 zł gdy mieszkaniec nie deklaruje selektywnej zbiórki. Według projektu uchwały stawki te miałyby wzrosnąć do 16 i 26 zł. Nowe stawki muszą zaakceptować radni, wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, zgodnie z zapisami w projekcie uchwały ? 1 lipca 2019 roku.

Z uzasadnienia projektu przedstawionego przez Urząd Miasta wynika, że w gminie spada liczba mieszkańców oraz osób zadeklarowanych w systemie zbiórki odpadów. Na dzień 1 lipca 2013 roku zameldowanych w gminie było 11 415 osób, zadeklarowanych 9104. 1 maja 2019 roku liczby te to odpowiednio 10 986 i 8767 osób. Jednocześnie rośnie masa odbieranych odpadów. W 2014 roku zebrano 2985 ton odpadów w tym 2744,6 odpadów zmieszanych, w 2018 było to odpowiednio 3384,8 oraz 2440,84. Koszty transportu i zbierania odpadów wzrosły z 484 tys. zł w 2014 roku do 753 tys. zł w 2018. Rosną również koszty zagospodarowania odpadów

Reklama

W 2017 roku gospodarka odpadami przyniosła w gminie Lubawka prawie 53 tys. zł strat. W 2018 roku było to już ponad 300 tys. zł straty. Jeśli opłata nie zostanie podniesiona w 2019 roku system przyniesie ponad 425 tys. zł strat.

Projekt uchwały powinien być omawiany na komisjach rady w poniedziałek. Może ostać wprowadzony do porządku obrad majowej sesji.

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama