Reklama

Pieniądze na ścieżkę rowerową

Dzisiaj (piątek, 4 sierpnia) z wójtem gminy Kamienna Góra Patrykiem Strausem spotkał się Roman Szełejmej. Prezydent Wałbrzycha, lider Aglomeracji Wałbrzyskiej przywiózł promesę pozwalającą rozpocząć budowę ścieżki rowerowej do Krzeszowa.

 

Jak wspomina wójt Patryk Straus przygotowania do realizacji tego zadania trwały od 2015 roku. Przez ten czas prowadzone były m.in. rozmowy ze spółkami kolejowymi dotyczące przejęcia nieczynnej linii kolejowej Kamienna Góra – Krzeszów. To na tej linii ma powstać ścieżka rowerowa. Prezydent Roman Szełemej przypominał, że realizowane dzisiaj wnioski to efekt wieloletnich planów z lat 2011-12. To wtedy powstawała idea Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Odebrana dzisiaj promesa obejmuje tylko odcinek na terenie gminy Kamienna Góra, od granicy z miastem do drogi powiatowej w kierunku Lipienicy. To 5,06 km ścieżki rowerowej oraz 200 metrów łącznika ścieżki z drogą powiatową Kamienna Góra – Krzeszów na wysokości Czadrowa.

Reklama

W ramach inwestycji powstanie ścieżka o szerokości 2 metrów (oraz metr pobocza) o nowoczesnej, żywicznej nawierzchni pozwalającej na bezpieczne korzystanie z nowej infrastruktury nie tylko rowerzystom, ale również miłośnikom innych sportów np. rolkarzom czy biegaczom. Zaplanowano również cykl wycieczek rowerowych promujących nową ścieżkę. Cała inwestycja ma kosztować 2,6 mln zł, unijna dotacja to 1,2 mln zł. Zadanie ma być zrealizowane do końca września 2018.

Według P. Strausa będzie to pierwsza w powiecie ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia. Istniejące ok. 300 km szlaków rowerowych wyznaczone zostały leśnymi duktami oraz publicznymi drogami. Tym razem rowerzyści będą mieli bezpieczny szlak, dostosowany do ich potrzeb, bez ruchu samochodowego.

Reklama

Gminna ścieżka ma łączyć się z trasami planowanymi przez miasto Kamienna Góra. Wniosek o miejską część ma być złożony do połowy września. Obejmuje nie tylko budowę ścieżek rowerowych, ale również wymianę oświetlenia ulicznego w całym mieście. Wniosek złożony zostanie do programu wspierającego obniżenie tzw. niskiej emisji.

Możliwe jest również przedłużenie ścieżki w kierunku Chełmska Śląskiego, Okrzeszyna i granicy z Czechami. Uzależnione jest to jednak od współpracy z gminą Lubawka. Rozmowy trwają.

Reklama

W tej chwili teren po byłej linii kolejowej (17 hektarów) gmina ma w bezpłatnej dzierżawie. W chwili rozpoczęcia prac samorząd będzie musiał płacić ok. 300 zł miesięcznie czynszu. Trwają starania o uzyskanie prawa użytkowania wieczystego gruntu, a następnie jego komunalizacji. Gmina przygotowana jest również na koszty utrzymania ścieżki, głównie koszenia trawy na poboczach.

Do tej pory gmina Kamienna Góra złożyła w Aglomeracji Wałbrzyskiej sześć wniosków. Wszystkie zostały zaakceptowane. Przyznane dotacje to 7 mln zł. Jedna z inwestycji, przedszkole w Pisarzowicach, już zostało skontrolowane, nie było znaczących nieprawidłowości.

Reklama

Podczas wizyty w gminie Kamienna Góra R. Szełemej odniósł się również do planów nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. Lider Aglomeracji Wałbrzyskiej chciałby utworzenia specjalnego programu dla południowej części Dolnego Śląska, na wzór programów na Polski Wschodniej. Według danych statystycznych Dolny Śląsk jest już na tyle bogaty, że nie będzie mógł korzystać z unijnej pomocy. Wewnątrz województwa widoczny jest podział na bogatą północ i biedne południe. Nowy program umożliwiłby dalsze korzystanie z funduszy na rozwój.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama