Reklama

Bogdan Adamus odnajduje groby ojca i syna polskich żołnierzy z Monte Cassino - historia Dionizego i Tadeusza Podgórskich

Bogdan Adamus, kamiennogórski regionalista, odnalazł na cmentarzu przy ul. Katowickiej groby ojca i syna, polskich żołnierzy uczestniczących w bitwie o Monte Cassino.

16 maja, na dwa dni przed 80 rocznicą Bitwy pod Monte Cassino w asyście żołnierzy, harcerzy, uczniów klasy mundurowej, a także przedstawicieli samorządów i instytucji oraz przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia i Warszawy na groby Dionizego i Tadeusza Podgórskich przyczepiono odznaki "Ojczyzna swoim bohaterom". Upamiętniające tabliczki są częścią projektu prowadzonego przez IPN.

Reklama

Rys historyczny przedstawili Przemysław Mandela oraz Wojciech Trębacz z Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu.

Ojciec to Dionizy Podgórski. Urodził się 3 kwietnia 1889 roku w Koszlakach, powiat Zbaraż w województwie Tarnopolskim. Ukończył 6 lat szkoły podstawowej. W roku 1910 został wcielono do Armii Austro-Węgier. Podczas pierwszej wojny światowej, w sierpniu 1914 roku, trafił do rosyjskiej niewoli i został wywieziony na Syberię. Jako jeniec pracował w charakterze rachunkowego. Po wybuchu rewolucji chciał wstąpić do formowanej polskiej dywizji, ale nie został przyjęty z powodu złego stanu zdrowia. Zaangażował się w werbowanie Polaków do polskiego wojska. Do kraju wrócił w 1921 roku. Po powrocie do zdrowia, w 1922 roku, wstąpił do wojska. Trafił do Batalionu Pancernego Kompanii Czołgowo-Samochodowej w Brześciu nad Bugiem. 18 września 1939 roku ponownie trafił do sowieckiej niewoli. Pracował w kopalniach. 1 września 1941 wstąpił do 2 Korpusu Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Korpus brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino. Starszy sierżant Dyonizy Podgórski został odznaczony Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino. We wrześniu 1946 został deportowany z Włoch do Anglii. 26 maja 1947 roku wrócił do Polski. Osiadł w Kamiennej Górze. Jako księgowy pracował w Zakładach Lniarskich "Wisła". Zmarł 13 czerwca 1956 roku, krótko po przejściu na emeryturę.

Reklama

Tadeusz Podgórski to syn Dyonizego. Urodził się 18 września 1923 roku w Brześciu nad Bugiem. Naukę w gimnazjum przerwał mu wybuch drugiej wojny światowej. Razem z ojcem i rodziną trafił do rosyjckiej niewoli. Podobnie jak ojciec, 1 września 1941 roku zgłosił się do armii Andersa. Przed ewakuacją awansował na kaprala. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Reerwy Broni Pancernej został dowódcą czołgu. Za bitwę o Monte Cassino otrzymał Krzyż Walecznych. W lutym 1946 został skierowany do gimnazjum mechanicznego w Ferno na dalsze szkolenie. Podobnie jak ojciec, we wrześniu 1846 został deportowany do Anglii. Skończył IV klasę gimnazjum mechaniczne i w maju 1947, jako kapral podchorąży wrócił do Polski. Zamieszkał w Kamiennej Górze. Pracował jako ślusarz-monter we "Lnie", jednocześnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Pracował również w Spółdzielni Pracy "7 Listopada", a karierę zawodową zakończył jako kierownik sekcji zaopatrzenia w szpitalu powiatowym. Na emeryturę przeszedł w 1988 roku. Zmarł po ciężkiej i długiej chorobie 30 sierpnia 1992 roku.

Miejsce zdarzenia mapa Kamienna Góra
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/05/2024 12:46
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama