Reklama

O przyszłości dworca

W najbliższy czwartek, 7 maja kamiennogórscy radni zdecydują o przyszłości dworca w Kamiennej Górze. Aby ten zdewastowany dziś zabytek odzyskał dawny blask, konieczna jest deklaracja samorządu o przyszłej dzierżawie części pomieszczeń przez miasto Kamienna Góra. Bez niej PKP nie przystąpi do remontu.

 

Niedawno informowaliśmy, że zabytkowy dworzec kolejowy w Kamiennej Górze trafił na listę 150 stacji kolejowych przeznaczonych przez spółkę PKP do remontu. Burmistrz Kamiennej Góry Janusz Chodasewicz zabiegał o to przy wsparciu miłośników kolei oraz posłanki Marzeny Machałek.

- Przedstawiciele PKP zadeklarowali rozpoczęcie remontu w ramach programu, który będzie realizowany w latach 2023 -2027, ale postawili też warunek. Jest nim zadeklarowanie dzierżawy części pomieszczeń dworca na okres minimum 5 lat ? mówi burmistrz Chodasewicz.

Reklama

Obiekt dworcowy ma bowiem sporą powierzchnię, nieadekwatną do współczesnych potrzeb kolei. Uchwała w sprawie dzierżawy dworca trafiła do rady miasta. Teraz wszystko w rękach kamiennogórskich radnych. To od nich zależy, czy zabytek będzie nadal niszczał, czy zostanie wkrótce odnowiony.

W przyszłości dzierżawione od PKP pomieszczenia można by wykorzystać na różne cele związane z funkcjonowaniem miasta. Można tam np. zlokalizować: informację turystyczną, siedzibę straży miejskiej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i multimedialną wystawę poświęconą Carlowi Langhansowi.

Reklama

- To są moje propozycje, ale jestem otwarty na propozycje radnych - dodaje Chodasewicz. - Jestem przekonany, że wspólnie znajdziemy nową funkcję dla odnowionego zabytku.

Rewitalizacja dworców kolejowych przy współudziale samorządów jest z powodzeniem realizowana w wielu miejscowościach na Dolnym Śląsku.

- Część zabytkowego dworca w Chojnowie została wydzierżawiona przez tamtejszy urząd miasta i zorganizowano w niej poczekalnię autobusową. W planach jest również otwarcie punktu przedszkolnego. PKP wydała na remont 9,7 mln zł netto.

Reklama

- Wyremontowany dworzec zagospodarował także samorząd Jawora. Mieści się tam Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Koszt remontu wyniósł około 13,3 mln zł. Został on sfinansowany ze środków PKP S.A. oraz z budżetu państwa.

- Na odnowionym dworcu w Strzelinie samorząd ulokował: straż miejską, archiwum miasta, inkubator przedsiębiorczości, pokój socjalny dla kierowców autobusów oraz Informację Turystyczną.

- Po rewitalizacji dworca w Świętej Katarzynie mieści się tam Biuro Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta w Siechnicach oraz siedziba OSP. PKP wydała na remont 3,9 mln zł netto.

Reklama

- Na dworcu w Siechnicach ulokowano Wydział Edukacji urzędu miasta w Siechnicach. Koszt remontu dworca wyniósł PKP ? 3,5 mln zł netto.

- Obecnie trwa remont dworca w Szklarskiej Porębie ? Górnej. Tamtejszy samorząd zadeklarował dzierżawę części pomieszczeń od PKP. Będą służyły mieszkańcom i turystom. W skrzydłach budynku zostaną zlokalizowane sale spotkań, pomieszczenia projekcyjne, punkt informacji turystycznej i sale wystawowe. Powstanie również lokal gastronomiczny, a na I i II piętrze pokoje mieszkalne w standardzie hostelu. PKP wyda na remont 17,5 mln złotych.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama