Na ekspozycji w Muzeum Tkactwa Kamienna Góra prezentowany jest nowy eksponat przekazany przez mieszkańców Kamiennej Góry.
Nowy eksponat to ręczny magiel skrzyniowy z przełomu XIX i XX wieku. Został wyprodukowany w słynnej legnickiej fabryce Seiler"s Maschinenfabrik. Przedsiębiorstwo Seilerów powstało w XIX wieku w Legnicy i po kilkudziesięciu latach stało się jednym z wiodących niemieckich producentów magli przemysłowych i domowych, początkowo ręcznych, następnie również napędzanych mechanicznie, w tym gazowych i elektrycznych.
Urządzenie służyło do maglowania, czyli prasowania przy użyciu systemu walców. W przypadku magla skrzyniowego walce, na które nawijano duże tkaniny, obciążane były od góry drewnianą skrzynią. Skrzynia wypełniana była piaskiem lub kamieniami. Przy użyciu prostego mechanizmu z korbą ciężka skrzynia przesuwana była po wałkach, co powodowało prostowanie nawiniętego materiału, np. zasłon, obrusów czy pościeli.
Na początku XX wieku wiele kamienic czynszowych wyposażonych było we wspólne pomieszczenie z maglem, służący wszystkim mieszkańcom. Niekiedy magiel był użyczany także innym użytkownikom.
Magiel Seilera, który wzbogacił kolekcję Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, znajdował się pierwotnie w kamienicy należącej obecnie do wspólnoty mieszkaniowej przy ul. S. Okrzei w Kamiennej Górze. Eksponat zachowany w bardzo dobrym stanie, przeszedł w muzeum konieczne prace konserwatorskie, polegające na oczyszczeniu i zabezpieczeniu zabytku.
źródło: facebook / Muzeum Tkactwa
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze