Marzena Machałek, posłanka, wiceminister oświaty, promowała dzisiaj (poniedziałek, 4 marca) w Kamiennej Górze nowe propozycje rządu. Z mediami spotkała się w swoim biurze poselskim.
Od 1 lipca program 500+ obejmować będzie również pierwsze dziecko. Zlikwidowany zostaje próg finansowy. Do otrzymania pieniędzy wymagane będzie złożenie wniosku. Realizacja dodatkowych świadczeń w ramach projektu kosztować ma 18,5 mld zł.
W maju emeryci i renciści otrzymają dodatkowe 1100 zł. To jednorazowe wsparcie nazywane również "trzynastką". Realizacja kosztować ma 9-10 mld zł.
PiS postanowił również pomóc młodym ludziom na rynku pracy. Osoby do 26 roku życia, pracujące na umowę o pracę lub zlecenie nie będą płacić PIT-u. Ulga nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Koszt realizacji to 2,3 mld zł.
Wszyscy pracujący płacący PIT w najniższej grupie podatkowej, będą płacić o 1 punkt procentowy niższy podatek. Realizacja tego pomysłu kosztować ma 7-10 mld zł.
PiS zapowiedział również poprawę sieci komunikacji autobusowej w Polsce. Na ten cel przeznaczonych ma być 0,8 mld zł.
M. Machałek zapewniała, że projekty zrealizowane zostaną bez nowelizacji w budżetu państwa. Wystarczą przesunięcie wewnątrz obowiązującej ustawy. Pozwala na to dobra sytuacja budżetu, dobra ściągalność podatków
Zadowolenie ze zmian w programie 500+ potwierdziły Edyta Wyrostek, przewodnicząca rady powiatu i Maja Suchecka, dyrektor biura poselskiego. Młode matki podkreśliły wzrost finansowych możliwości rodziców, którzy dzięki 500+ opłacają dodatkowe zajęcia czy wyjazdy dzieci.
Jarosław Gęborys, starosta powiatu kamiennogórskiego, potwierdził chęć skorzystania z pieniędzy na połączenia autobusowe.
Pytana podczas konferencji o możliwość zmniejszenia stawek podarku VAT, M. Machałek nie złożyła deklaracji w tej sprawie.
M. Machałek poinformowała, że w piątek podpisała projekt zmian w Karcie Nauczyciela, które pozwolą na realizację zapowiedzianych na ten rok podwyżek. Podkreśliła, że to dopiero początek drogi poprawiającej sytuację nauczycieli. Posłanka przypomniała, że nadal je nauczycielem, chociaż na urlopie, zatrudnionym w Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze.
Posłanka przypomniała, że kamiennogórskie biuro prowadzi od momentu uzyskania mandatu posła. Ostatnio zmieniła siedzibę. Jej biuro czynne jest przy ul. Żeromskiego 14. Najczęściej można się w nim spotkać ze współpracownikami posłanki, dyżury w nim pełnią również radni PiS-u.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze