Statystyki bezrobocia w powiecie kamiennogórskim pokazują, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec czerwca 2013 roku była niższa od poziomu z końca maja 2013 i czerwca 2012.
Na koniec czerwca 2013 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kamiennej Górze zarejestrowanych było 3221 osób, przed rokiem były to 3266 osoby, a na koniec maja 2013 ? 3351. Dane dotyczące procentowego udziału w różnych grupach przy porównaniu danych z czerwca 2012 i 2013 niewiele się różnią. W ciągu roku najbardziej spadł udział osób do 25 roku życia (z 15,9 do 14,1%).
W pierwszym półroczu 2013 roku zarejestrowały się 2534 osoby o 144 więcej niż w pierwszym półroczu 2012 roku. Wśród rejestrujących się osób dominowały osoby bez prawa do zasiłku (1822) oraz rejestrujące się po raz kolejny (2268).
W tym samym okresie z ewidencji wyłączone zostały 2708 osoby, o 336 więcej niż przed rokiem. 1076 osoby podjęły w tym roku pracę, a 710 nie potwierdziło gotowości do pracy.
Stopa bezrobocia na koniec maja 2013 wyliczona została na 21,7% w powiecie, 13,6% w województwie i 13,5% w kraju. Powiat kamiennogórski zajmuje pod tym względem 10 miejsce w województwie. Najwyższe bezrobocie (33,1%) jest w powiecie wałbrzyskim.
PUP rozpoczął realizację dwóch dodatkowych programów skierowanych do osób bezrobotnych i pracodawców. Z programu przeznaczonego na aktywizację bezrobotnych na terenach dotkniętych w tym roku powodzią, PUP otrzymał 346 tys. zł, całą kwotę o jaką wnioskował. Z programu skorzysta 61 osób długotrwale bezrobotnych, bez wykształcenia średniego oraz bezrobotnych powyżej 50 roku życia. Bezrobotni zatrudnieni zostaną w ramach robót publicznych organizowanych przez gminy przy usuwaniu skutków powodzi. Kamienna Góra wnioskowała o 17 osób, gmina Kamienna Góra ? 10, Lubawka ? 22, Marciszów ? 12. Minimum siedem osób musi zostać zatrudnionych na stałe. Program realizowany będzie od lipca do października.
Prawie 300 tys. zł (292,6) PUP pozyskał z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. To najwyższa przyznana kwota dla PUP-ów na Dolnym Śląsku. Całe województwo dostało 4,3 mln zł. Pieniądze pozwolą na zorganizowanie szkoleń dla 3 osób, czteromiesięcznych staży dla 20 osób, prac społecznie użytecznych (11 osób), prac interwencyjnych (4), refundację kosztów doposażenia stanowiska pracy (6) i dotację na podjęcie działalności gospodarczej (4). Program skierowany jest głównie do osób długotrwale bezrobotnych, bez wykształcenia średniego, do 25 roku życia, bez doświadczenia zawodowego oraz w wieku powyżej 50 lat. Chętni bezrobotni i pracodawcy już mogą się zgłaszać do PUP-u.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze