Reklama

Inwestycje w Lubawce

Podczas dzisiejszej (czwartek, 28 listopada) sesji burmistrz Lubawki Tomasz Kulon przekazał radnym informację o tegorocznych inwestycjach prowadzonych przez gminę i jej jednostki.


W tym roku na inwestycje przeznaczono 8,2 mln zł, czyli 717 zł w przeliczeniu na mieszkańca gminy. Lubawka wydała 3,6 mln zł z własnego budżetu i pozyskała 4,6 mln zł z różnych źródeł.

W tym roku rozpoczęła się inwestycja kanalizacyjna w Miszkowicach. Za 886 metrów sieci gmina zapłaciła 713 tys. zł. Zadanie kontynuowane będzie w przyszłym roku, za 497 tys. zł powstanie następne 931 metrów sieci. 85% kosztów kwalifikowanych pokryte zostanie z unijnego dofinansowania.

Kontynuowana była przebudowa ciągu komunikacyjnego Lubawka-Zaclerz. Za 440 tys. zł wyremontowanych zostało 440 metrów drogi w Opawie. Z funduszy unijnych pochodzą 373 tys. zł.

Zakończyła się rewitalizacji budynków w Lubawce. W 2013 roku odnowionych zostało 6 budynków, rok wcześnie 10. Cała inwestycja kosztowała 960 tys. zł (640 tys. zł to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego). W tym roku wydano 405 tys. zł.

Przeprowadzony został remont Domków Tkaczy w Chełmsku Śląskim. Odnowione zostały trzy dachy, ściany szczytowe i chodnik. Prace kosztowały 197 tys. zł i prawie całą kwotę (196 tys. zł) wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W szkole w Miszkowicach przeprowadzony został drugi etap przebudowy części mieszkalna na lekcyjną. Tegoroczne prace kosztowały 130 tys. zł. Pierwszy etap zrealizowany został w 2011 roku. Cały remont kosztował 733 tys. zł. Z funduszy popowodziowych pochodziło 280 tys. zł, a z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego 253 tys. zł.

Kontynuowana była rozbudowa szkoły w Lubawce. Za 186 tys. zł powstał dach nad nową częścią budynku. Szkoła modernizowana, remontowana i rozbudowywana jest od 2008 roku. Do ubiegłego roku na ten cel wydano 3,3 mln zł. Zgodnie z kosztorysem z 2010 roku potrzeba jeszcze 2,67 mln zł na dokończenie budynku i 460 tys. zł na zagospodarowanie terenu.

W ośrodku zdrowia w Chełmsku Śląskim zrealizowana został termomodernizacja. Prace kosztowały 500 tys. zł, a dofinansowanie z RPO WD wynosiło 400 tys. zł.

W parku Watra powstał plac zabaw. Za 32 tys. zł (z tego 21 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) zakupione zostały 4 urządzenia służące do zabawy. W tym samym parku zakończona został budowa skateparku i boiska do koszykówki. Prace przy skateparku rozpoczęły się w 2012 roku i kosztowały 114 tys. zł (22 tys. zł to unijne dofinansowanie).

Przy szkole w Lubawce powstało boisko wielofunkcyjne. Kosztowało 460 tys. zł. Ministerstwo Sportu i Turystyki przekazało na to zadanie 160 tys. zł.

W Miszkowicach położony został asfalt na ul. Widokowej. Budowa była możliwa dzięki wykonaniu części prac za pieniądze przekazane przez prywatnego inwestora.

W Opawie wyznaczone zostały 4 km tras biegowych. Prace pochłonęły 36 tys. zł (21 tys. zł to dofinansowanie z tzw. Małych Projektów).

Lubawka wzbogaciła się o profesjonalną scenę, wykorzystywaną podczas imprez. Współwłaścicielem jest gmina Kamienna Góra. Zakup kosztował 102 tys. zł, 85% to dofinansowanie z projektu, w ramach którego realizowane są m.in. Mała Wielkanoc i Dni Lubawki.

W świetlicy w Bukówce wyremontowane zostały sanitariaty. Prace kosztowały 60 tys. zł, przy 50% dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego.

W Chełmsku Śląski, Opawie, Jarkowicach i Miszkowicach stopniowo modernizowane jest oświetlenie uliczne.

Z funduszy popowodziowych wyremontowanych zostało 90 metrów drogi do szkoły w Miszkowicach i 115 metrów drogi w Opawie. Prace pochłonęły 250 tys. zł, z czego 200 tys. zł do rządowa dotacja.

Również z funduszy popowodziowych wyremontowany został most w Opawie. Koszt to 232 tys. zł przy 186 tys. zł dofinansowania.

Nadal trwa remont drogi prowadzącej do Srebrnego Potoku w Jarkowicach. Prace objęły 1,5 km drogi i kosztować będą 2,2 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z funduszy popowodziowych (1,7 mln zł) i Nadleśnictwa Kamienna Góra (150 tys. zł).
Prace mają zakończyć się do 30 listopada.

Do połowy grudnia ma się zakończyć remont ul. Nadbrzeżnej w Lubawce. Odnowienie 630 metrów drogi kosztować będzie 1 mln zł, z czego 800 tys. zł to dofinansowanie z funduszy popowodziowych.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama