Podczas dzisiejszej (czwartek, 28 listopada) sesji burmistrz Lubawki Tomasz Kulon przekazał radnym informację o tegorocznych inwestycjach prowadzonych przez gminę i jej jednostki.
W tym roku na inwestycje przeznaczono 8,2 mln zł, czyli 717 zł w przeliczeniu na mieszkańca gminy. Lubawka wydała 3,6 mln zł z własnego budżetu i pozyskała 4,6 mln zł z różnych źródeł.
W tym roku rozpoczęła się inwestycja kanalizacyjna w Miszkowicach. Za 886 metrów sieci gmina zapłaciła 713 tys. zł. Zadanie kontynuowane będzie w przyszłym roku, za 497 tys. zł powstanie następne 931 metrów sieci. 85% kosztów kwalifikowanych pokryte zostanie z unijnego dofinansowania.
Kontynuowana była przebudowa ciągu komunikacyjnego Lubawka-Zaclerz. Za 440 tys. zł wyremontowanych zostało 440 metrów drogi w Opawie. Z funduszy unijnych pochodzą 373 tys. zł.
Zakończyła się rewitalizacji budynków w Lubawce. W 2013 roku odnowionych zostało 6 budynków, rok wcześnie 10. Cała inwestycja kosztowała 960 tys. zł (640 tys. zł to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego). W tym roku wydano 405 tys. zł.
Przeprowadzony został remont Domków Tkaczy w Chełmsku Śląskim. Odnowione zostały trzy dachy, ściany szczytowe i chodnik. Prace kosztowały 197 tys. zł i prawie całą kwotę (196 tys. zł) wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W szkole w Miszkowicach przeprowadzony został drugi etap przebudowy części mieszkalna na lekcyjną. Tegoroczne prace kosztowały 130 tys. zł. Pierwszy etap zrealizowany został w 2011 roku. Cały remont kosztował 733 tys. zł. Z funduszy popowodziowych pochodziło 280 tys. zł, a z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego 253 tys. zł.
Kontynuowana była rozbudowa szkoły w Lubawce. Za 186 tys. zł powstał dach nad nową częścią budynku. Szkoła modernizowana, remontowana i rozbudowywana jest od 2008 roku. Do ubiegłego roku na ten cel wydano 3,3 mln zł. Zgodnie z kosztorysem z 2010 roku potrzeba jeszcze 2,67 mln zł na dokończenie budynku i 460 tys. zł na zagospodarowanie terenu.
W ośrodku zdrowia w Chełmsku Śląskim zrealizowana został termomodernizacja. Prace kosztowały 500 tys. zł, a dofinansowanie z RPO WD wynosiło 400 tys. zł.
W parku Watra powstał plac zabaw. Za 32 tys. zł (z tego 21 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) zakupione zostały 4 urządzenia służące do zabawy. W tym samym parku zakończona został budowa skateparku i boiska do koszykówki. Prace przy skateparku rozpoczęły się w 2012 roku i kosztowały 114 tys. zł (22 tys. zł to unijne dofinansowanie).
Przy szkole w Lubawce powstało boisko wielofunkcyjne. Kosztowało 460 tys. zł. Ministerstwo Sportu i Turystyki przekazało na to zadanie 160 tys. zł.
W Miszkowicach położony został asfalt na ul. Widokowej. Budowa była możliwa dzięki wykonaniu części prac za pieniądze przekazane przez prywatnego inwestora.
W Opawie wyznaczone zostały 4 km tras biegowych. Prace pochłonęły 36 tys. zł (21 tys. zł to dofinansowanie z tzw. Małych Projektów).
Lubawka wzbogaciła się o profesjonalną scenę, wykorzystywaną podczas imprez. Współwłaścicielem jest gmina Kamienna Góra. Zakup kosztował 102 tys. zł, 85% to dofinansowanie z projektu, w ramach którego realizowane są m.in. Mała Wielkanoc i Dni Lubawki.
W świetlicy w Bukówce wyremontowane zostały sanitariaty. Prace kosztowały 60 tys. zł, przy 50% dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego.
W Chełmsku Śląski, Opawie, Jarkowicach i Miszkowicach stopniowo modernizowane jest oświetlenie uliczne.
Z funduszy popowodziowych wyremontowanych zostało 90 metrów drogi do szkoły w Miszkowicach i 115 metrów drogi w Opawie. Prace pochłonęły 250 tys. zł, z czego 200 tys. zł do rządowa dotacja.
Również z funduszy popowodziowych wyremontowany został most w Opawie. Koszt to 232 tys. zł przy 186 tys. zł dofinansowania.
Nadal trwa remont drogi prowadzącej do Srebrnego Potoku w Jarkowicach. Prace objęły 1,5 km drogi i kosztować będą 2,2 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z funduszy popowodziowych (1,7 mln zł) i Nadleśnictwa Kamienna Góra (150 tys. zł).
Prace mają zakończyć się do 30 listopada.
Do połowy grudnia ma się zakończyć remont ul. Nadbrzeżnej w Lubawce. Odnowienie 630 metrów drogi kosztować będzie 1 mln zł, z czego 800 tys. zł to dofinansowanie z funduszy popowodziowych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze