Reklama

Event w Miszkowicach

Projekt Łączy nas Bóbr, z którego wykonano inwestycje przy zbiorniku Bukówka dobiega końca. Z tej okazji władze Lubawki zaprosiły na Event promujący projekt. W Gościńcu nad Bukówką spotkali się samorządowcy na sesji popularno-naukowej, a przy wiacie biesiadnej uczniowie trzech szkół.

W rolę prowadzącej wydarzenie wcieliła się Iwona Krawczyk, która poprowadziła panele dyskusyjne, a także wprowadzała i opowiadała o projekcie. Burmistrz Ewa Kocemba przypomniała skąd pomysł na projekt. Niewiele osób wie, ale rzeka Bóbr bierze swój początek po czeskiej stronie w Zaclerzu. Stąd pomysł na nazwę i współpracę transgraniczną. W 2015 roku gminy Lubawka nie było stać na wydanie 6 milionów złotych na realizację przedsięwzięcia. Po pojawieniu się możliwości dofinansowania przystąpiono do realizacji projektu.

W sesji popularno-naukowej uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych – policji, straży leśnej, samorządowcy m.in. wójt gminy Kamienna Góra Patryk Straus, burmistrz Kamiennej Góry Janusz Chodasewicz, burmistrz Zaclerza Ales Vanicka, wójt gminy Ustka (miasta partnerskiego Lubawki) Anna Sobczuk-Jodłowska, a także osoby związane z projektem – przedstawiciele wykonawców, projektant. Zaproszeni zostali też Honorowi Obywatele Lubawki. Wśród poruszanych tematów znalazły się tematy związane ze współpracą transgraniczną, możliwości wykorzystania zbiornika do rozwoju turystyki oraz ochrona zasobów naturalnych. Całe spotkanie było tłumaczone symultanicznie.

Reklama

Przy wiacie biesiadnej spotkali się głównie uczniowie trzech szkół podstawowych – z Miszkowic, Lubawki i Chełmska Śląskiego. Młodzież wzięła udział w zawodach gry w kapsle, sztafetach, przeciąganiu liny. Na scenie odbywały się pokazy. W Strefie Relaksu można było skorzystać z leżaków i puf z logiem Lubawki i projektu Łączy nas Bóbr.

Zaprezentowano też ulotki, mapy i foldery promujące projekt w których tak opisywany jest projekt:

„Punktem całego przedsięwzięcia był zbiornik wodny Bukówka w Gminie Lubawka. To właśnie wokół niego stworzono kompleks turystyczno-rekreacyjny, na który składa się wiele obiektów i elementów infrastrukturalnych. Wokół zbiornika powstała ścieżka pieszo-rowerowa, z nieumocnioną i półprzepuszczalną nawierzchnią, na trasie której zostały wybudowane dwa pomosty nad rzeką Bóbr i potokiem Bachorzyna oraz doposażono ten teren w ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Ponadto wybudowane zostały dwa budynki sanitarne oraz dwa slipy do spławiania łodzi w miejscowości Paprotki i Miszkowice.

Reklama

Z myślą o turystach, w miejscowości Miszkowice, powstał kompleks rekreacyjny składający się z wiaty biesiadnej z wyposażeniem w ławostoły, boiska do piłki plażowej, placu zabaw dla dzieci, siłowni zewnętrznej oraz parking dla samochodów. Ponadto na 15 kilometrowym szlaku Jana Amosa Komeńskiego, Miasto Žacléř wybudowało pomnik J. A. Komeńskiego, który jest mozaiką w postaci okrągłego labiryntu, z wizerunkiem wielkiego filozofa, wykonanego w brązie oraz odnowiło ponad 3 km ścieżek pieszo-rowerowych.”

Całkowita wartość projektu to 1 467 565,08 euro.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama