Dolnośląskie Centrum Filmowe stało się dziś miejscem wyjątkowego wydarzenia. W gronie samorządowców oraz przedstawicieli samorządowych instytucji z całego regionu, marszałek Cezary Przybylski podsumował dziś 10 lat swojej pracy na rzecz Dolnoślązaków i Dolnego Śląska jako Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
- Ostatnie lata to czas, w którym jak w soczewce skupiły się największe sukcesy, ale i największe wyzwania. Z jednej strony dobrze wykorzystaliśmy ogromne fundusze unijne, które umożliwiły nam realizację tysięcy inwestycji, tak potrzebnych w codziennym życiu mieszkańców Dolnego Śląska. Z drugiej niezwykle trudny czas pandemii i wojna, które mocno wpłynęły na nasze codzienne życie, ale też kondycję gospodarczą regionu – mówił marszałek Cezary Przybylski. - Jedno jest pewne, wszystkie te wyzwania utwierdziły mnie w przekonaniu, że największą wartością jaką mamy są mieszkańcy – Dolnoślązacy – dodaje marszałek Cezary Przybylski.
Warto przypomnieć, że od czasu reformy samorządowej z 1999 roku funkcję Marszałka Województwa Dolnośląskiego pełniło do tej pory 8 polityków. Byli to kolejno: Jan Waszkiewicz, Emilian Stańczyszyn, Henryk Gołębiewski, Paweł Wróblewski, Andrzej Łoś, Marek Łapiński, Rafał Jurkowlaniec i od 2014 roku – nieprzerwanie – Cezary Przybylski. Łatwo policzyć, że średni czas piastowania tego stanowiska przez poprzedników wynosił około 2 lat, co stawia pełną dekadę rządów Cezarego Przybylskiego jako wyjątkową w dotychczasowej historii dolnośląskiego samorządu.
W tym czasie zbiegło się wiele wydarzeń istotnych zarówno z punktu widzenia mieszkańców regionu jak i samego samorządu województwa. - Zamknęliśmy poprzednią perspektywę unijną wykorzystując wszystkie dostępne fundusze – to świadczy o skuteczności. Wynegocjowaliśmy też rekordową kwotę ponad 11 miliardów złotych funduszy europejskich na lata 2021-2027, zyskaliśmy wsparcie rządowe w ramach programów: Kolej+, budowy dróg, Polskiego Ładu i wielu innych. Dzięki temu mogę śmiało powiedzieć, że nie ma na Dolnym Śląsku gminy, w której nie ma ważnej inwestycji przeprowadzonej z myślą o mieszkańcach – wylicza Cezary Przybylski.
Jednocześnie Dolny Śląsk zyskał wiele znaczących inwestycji w skali całego regionu:
Dolny Śląsk nie zwalnia tempa. Od roku 2014 zadłużenie województwa w zakresie kredytów i pożyczek zmniejszono z 750 mln złotych do zera. Jednocześnie na ten rok regionalne władze zaplanowały rekordowy, sięgający 3 miliardów złotych budżet, który pozwoli zrealizować kolejne inwestycje z myślą o mieszkańcach regionu.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze