Radni Gminy Wiejskiej Kamienna Góra zapoznali się z efektami funkcjonowania gospodarki odpadowej na terenie gminy. Coraz więcej osób zmienia swoje deklaracje i zaczyna segregować odpady.
Gmina w nowy system wchodziła z 35 tak zwanymi gniazdami, czyli punktami na pojemniki do segregacji odpadów. Na początku lipca w gniazdach stały 94 pojemniki. Przez cztery miesiące działania systemu ilość pojemników i gniazd została podwojona. Teraz na terenie gminy jest 76 punktów z 213 pojemnikami.
Z terenu gminy przez okres czterech miesięcy zebrano ponad 424 tony odpadów zmieszanych, 10,4 tony plastiku, 32,9 tony szkła, 13,4 tony papieru oraz 50 ton odpadów problemowych. Łącznie z terenu gminy wywieziono prawie 532 tony odpadów.
Funkcjonowanie systemu kosztuje. Od lipca do października gmina poniosła 287 039 zł kosztów.
Od początku działania systemu z tytułu gospodarowania odpadami wpłacono ponad 375 tysięcy złotych. Część osób dokonuje opłaty z góry na kilka miesięcy. Urzędnicy oszacowali, że zaległości mieszkańców wynoszą mniej niż 41 tysięcy złotych. Urząd na początku działania systemu postanowił informować dłużników o zaległościach listownie. Na ponad 280 wysłanych listów, aż 142 osoby uregulowało należność. Kolejne 11 rozłożyło płatności na raty.
W gminie nadal funkcjonuje zapis o umorzeniu opłat od trzeciego i każdego kolejnego dziecka. W tej chwili z tej możliwości korzysta 103 dzieci z około 70 gospodarstw.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy Jan Łepski zaproponował, aby zmniejszyć koszty operacji bankowych. W tej chwili osoby, które dokonują opłaty poprzez bank narażeni są na ponoszenie dodatkowych opłat. Radny zaproponował, żeby na przykład otworzyć w urzędzie punkt kasowy, gdzie mieszkańcy mogliby wpłacać pieniądze za gospodarkę odpadami bez opłat. Kasa mogłaby funkcjonować np. raz w miesiącu. Rozwiązanie takie spowodowałoby koszty po stronie gminy. Punkt musiałby m.in. zatrudnić kasjera. Kasa musiałaby być pod nadzorem. Najprawdopodobniej względy bezpieczeństwa spowodowałyby konieczność wydzielenia pomieszczenia na punkt kasowy oraz sejf.
Według kierownika Referatu Komunalnego i Rolnictwa, Jana Guzego, system działa sprawnie.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze