Reklama

Dlaczego drożeją czynsze

Od 1 maja obowiązywać będzie nowy wymiar czynszu w mieszkaniach z zasobu komunalnego Gminy Miejskiej Kamienna Góra. Stawka zwiększy się o 30%, co oznacza, że przy pełnej odpłatności lokatorzy zapłacą o 1,47 zł więcej za metr kwadratowy mieszkania.

 

Dotychczasowa stawka czynszu wynosi 4,90 zł za metr kw. i obowiązuje od 2012 roku. Po podwyżce zapłacić trzeba będzie 6,37 zł. Oznacza to, że np. najemca mieszkania o powierzchni 50 mkw. przy nowej maksymalnej stawce czynszu dla mieszkania o pełnym standardzie zapłaci więcej o 73 zł i 50 gr.

Od pełnej stawki lokatorzy mieszkań o niższym standardzie otrzymują ulgi. I tak:

- brak centralnego ogrzewania w lokalu (z sieci miejskiej lub kotłowni lokalnej) o 20 %,

- brak w lokalu instalacji gazowej o 10 %

Reklama

- brak wc w lokalu o 10 %

- brak łazienki w lokalu o 10 %

- brak instalacji wodno-kanalizacyjnej w lokalu o 10 %

- mieszkanie położone w suterenie lub na poddaszu o 10 %

- położenie budynków w Kamiennej Górze na os. Antonówka, ul. Krzeszowska o 10 %

- ciemna kuchnia lub wspólne pomieszczenie wchodzące w skład powierzchni użytkowej o 5 %

- mieszkanie położone w budynku przeznaczonym do rozbiórki o 20 %.

Czy wprowadzenie przez Miasto podwyżki było konieczne? Tak - przede wszystkim opłaty nie były zmieniane niemal przez 6 lat. W tym czasie znacząco wzrosły ceny większości towarów i usług. Tym samym Miasto ponosi coraz wyższe koszty utrzymania budynków przy nie zmieniających się wpływach z czynszów.

Reklama

Do tego wiele budynków jest w bardzo złym stanie technicznym, a przy niskiej stawce czynszu brakuje środków na przeprowadzenie wymaganych prac. W wielu przypadkach Miasto realizować musi remonty z własnych środków. Odbywa się to jednak kosztem innych, ważnych z punktu widzenia mieszkańców Kamiennej Góry inwestycji.

Należy zaznaczyć tutaj, że środki wpłacane do kasy miasta z tytułu czynszu przeznaczane są tylko i wyłącznie na zadania związane z bieżącym utrzymaniem nieruchomości, czyli: ubezpieczenie nieruchomości, pokrycie zużycia energii elektrycznej na klatkach schodowych, korytarzach piwnicznych, przeglądy budowlane i kominiarskie, opłaty za wodomierz główny, koszty zarządzania nieruchomością, koszty utrzymania zieleni, utrzymanie podwórek, koszty remontów bieżących, konserwacji i utrzymania stanu technicznego budynku.

Reklama

Dzięki zwiększonym wpływom z czynszów można będzie wykonać znacznie więcej prac remontowych czy poprawiających stan techniczny budynku. Szacujemy, że wpływy z tego tytułu zwiększą się o ponad 77 tys. miesięcznie, co da niemal milion złotych rocznie. Środki te w całości przeznaczone zostaną na remont starej substancji mieszkaniowej.

Jeśli dla kogoś z lokatorów podwyżka stanie się jednak zbyt uciążliwa, może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Należy tu jednak spełnić pewne warunki, określone w przepisach prawa. W tym celu trzeba pobrać, wypełnić i złożyć stosowny wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze. Dodatek mieszkaniowy finansowany jest z budżetu Miasta Kamienna Góra.

Reklama

Dodatkowo, mieszkańcom, którzy z racji niskich dochodów nie będą mogli płacić zwiększonej od maja stawki czynszu, oferujemy pomoc w zakresie zamiany mieszkań na mniejsze. W tym celu można zgłaszać się do Wydziału Mienia Urzędu Miasta, Plac Grunwaldzki 1, pok. 305, tel. 75 64 55 141.

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama