Reklama

Darmowe lekcje

Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje wystartować w przyszłym roku z trzeba dużymi programami aktywizacyjnymi dla uczniów podstawówek. Działania te mają zachęcić dzieci do uprawiania sportu i uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Łączny koszt to około 70 mln złotych.

Pierwszy z programów aktywizacyjnych ? ?Mały mistrz?, przeznaczony będzie dla dzieci z klas I-III. Natomiast program ?Multisport? realizowany będzie dla starszych uczniów z klas IV-VI. Program zapewni darmowe zajęcia pozalekcyjne w lokalnych klubach sportowych. Mają one trwać po 90 minut i odbywać się trzy razy w tygodniu. Z kolei program ?Umiem pływać?, obejmujący pozalekcyjną naukę pływania oraz profilaktykę wad postawy, będzie skierowany do uczniów klas trzecich.

 ? To są duże projekty, które zakładają udział setek tysięcy, jeśli nie milionów dzieci ? mówi Agencji Informacyjnej Newseria minister sportu i turystyki Joanna Mucha. ? Oczywiście to nie nastąpi w pierwszych miesiącach tej akcji, ale mam nadzieję, że po pierwszym roku czy półtora będziemy mieli naprawdę duże liczby dzieci, które będą uczestniczyły w tych programach.

Ministerstwo przeznaczy na realizację trzech programów aktywizacyjnych 22 mln złotych.

 ? Resztę kosztów poniosą urzędy marszałkowskie i władze lokalne. Łączny koszt powinien wynieść około 70 mln złotych ? twierdzi Mucha.

Uatrakcyjnić lekcje WF i zmniejszyć liczbę zwolnień

Programom towarzyszyć będzie akcja ?WF z klasą?, która ma uatrakcyjnić zajęcia gimnastyki w szkole oraz akcja ?Stop zwolnieniom z WF?.

 ? Te zwolnienia są w Polsce absolutną patologią i jestem przekonana, że działania mające im zapobiegać są szczególnie istotne ? mówi Mucha.

Akcje te mają na celu walkę z problemami zdrowotnymi polskich dzieci, takimi jak najszybsze w Europie przybieranie na wadze, częste wady postawy i stale obniżająca się sprawność fizyczna, wynikająca z siedzącego trybu życia. Programy pomogą też nauczycielom WF w podniesieniu kwalifikacji zawodowych.

 ? Wuefistów nam nie brakuje, natomiast na pewno chcielibyśmy, żeby mogli oni uzyskać jakiś nowy warsztat i dodatkowe umiejętności ? mówi minister Mucha. ? Na programach powinni też skorzystać trenerzy w klubach sportowych, z którymi będziemy kontaktować programy ?Umiem pływać? i ?Multisport?. Będzie to dla nich szansa na dodatkowe zatrudnienie ? dodaje.

Programy ?Multisport? i ?Umiem pływać? są obecnie na etapie pilotażowym. Konkursy mające wyłonić jednostki chętne do współpracy z resortem rozpoczną się w 2014 r. Minister Mucha szacuje, że programy wystartują w pełni w ciągu kilku pierwszych miesięcy przyszłego roku.

Na licencji Newseria.pl

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama