Ministerstwo Sportu i Turystyki planuje wystartować w przyszłym roku z trzeba dużymi programami aktywizacyjnymi dla uczniów podstawówek. Działania te mają zachęcić dzieci do uprawiania sportu i uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Łączny koszt to około 70 mln złotych.
Pierwszy z programów aktywizacyjnych ? ?Mały mistrz?, przeznaczony będzie dla dzieci z klas I-III. Natomiast program ?Multisport? realizowany będzie dla starszych uczniów z klas IV-VI. Program zapewni darmowe zajęcia pozalekcyjne w lokalnych klubach sportowych. Mają one trwać po 90 minut i odbywać się trzy razy w tygodniu. Z kolei program ?Umiem pływać?, obejmujący pozalekcyjną naukę pływania oraz profilaktykę wad postawy, będzie skierowany do uczniów klas trzecich.
? To są duże projekty, które zakładają udział setek tysięcy, jeśli nie milionów dzieci ? mówi Agencji Informacyjnej Newseria minister sportu i turystyki Joanna Mucha. ? Oczywiście to nie nastąpi w pierwszych miesiącach tej akcji, ale mam nadzieję, że po pierwszym roku czy półtora będziemy mieli naprawdę duże liczby dzieci, które będą uczestniczyły w tych programach.
Ministerstwo przeznaczy na realizację trzech programów aktywizacyjnych 22 mln złotych.
? Resztę kosztów poniosą urzędy marszałkowskie i władze lokalne. Łączny koszt powinien wynieść około 70 mln złotych ? twierdzi Mucha.
Uatrakcyjnić lekcje WF i zmniejszyć liczbę zwolnień
Programom towarzyszyć będzie akcja ?WF z klasą?, która ma uatrakcyjnić zajęcia gimnastyki w szkole oraz akcja ?Stop zwolnieniom z WF?.
? Te zwolnienia są w Polsce absolutną patologią i jestem przekonana, że działania mające im zapobiegać są szczególnie istotne ? mówi Mucha.
Akcje te mają na celu walkę z problemami zdrowotnymi polskich dzieci, takimi jak najszybsze w Europie przybieranie na wadze, częste wady postawy i stale obniżająca się sprawność fizyczna, wynikająca z siedzącego trybu życia. Programy pomogą też nauczycielom WF w podniesieniu kwalifikacji zawodowych.
? Wuefistów nam nie brakuje, natomiast na pewno chcielibyśmy, żeby mogli oni uzyskać jakiś nowy warsztat i dodatkowe umiejętności ? mówi minister Mucha. ? Na programach powinni też skorzystać trenerzy w klubach sportowych, z którymi będziemy kontaktować programy ?Umiem pływać? i ?Multisport?. Będzie to dla nich szansa na dodatkowe zatrudnienie ? dodaje.
Programy ?Multisport? i ?Umiem pływać? są obecnie na etapie pilotażowym. Konkursy mające wyłonić jednostki chętne do współpracy z resortem rozpoczną się w 2014 r. Minister Mucha szacuje, że programy wystartują w pełni w ciągu kilku pierwszych miesięcy przyszłego roku.
Na licencji Newseria.pl
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze