W dniu 18 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Szarocinie odbyło się, w dwóch turach, uroczyste Podsumowanie Szkolnego Sezonu Turystycznego 2022, w których uczestniczyli uczniowie klas I-III oraz klas IV-VIII. W „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Kamienna Góra” organizowanym przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra w poprzednim roku kalendarzowym aktywnie uczestniczyli uczniowie obecnych klas II-IV – członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych.
Uroczyste podsumowanie kończące Szkolny Sezon Turystyczny 2022 na terenie Gminy Kamienna Góra przeprowadzono w sali lekcyjnej w budynku nr 2. Na tradycyjne od lat „turystyczne święto” młodych turystów o godz. 8.20 oprócz uczestników wycieczki przyrodniczej do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra w Krzeszowie przybyli uczniowie klasy I zainteresowani włączeniem się w działania turystyczno-krajoznawcze kamiennogórskiego Oddziału PTSM.
Otwarcia Podsumowania Szkolnego Sezonu Turystycznego dokonała dyrektor szkoły Barbara Stanek, która pogratulowała uczniom oraz ich opiekunkom rozwijania zainteresował turystyczno-krajoznawczych, zdobywania nowych wiadomości krajoznawczo-przyrodniczych życząc jednocześnie wielu przygód w trakcie wypraw turystycznych w 2023 roku.
Następnie uczestnicy podsumowania zobaczyli okolicznościową prezentację wraz ze slajdami zawierającymi zdjęcia z turystycznych eskapad, w których wzięli udział uczniowie trzech szkół podstawowych z terenu Gminy Kamienna Góra. Podsumowywany Szkolny sezon Turystyczny zainaugurowali 23 maja 2022 r. uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Szarocinie, a kontynuowali młodzi turyści z Krzeszowa oraz Ptaszkowa. Zakończyli go 14 grudnia 2022 r. pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie uczestnicząc w ciekawych warsztatach zdobienia bombek oraz zwiedzając z przewodniczką zakład produkujący je – PP-H „Vitbis” w Złotoryi. Wspólne oglądanie prezentowanych na slajdach zdjęć z odbytych wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych wywoływało wśród uczniów wiele emocji oraz radości, szczególnie w momentach gdy rozpoznawali na nich siebie oraz kolegów i koleżanki z innych szkół..
Po wspomnieniach z odbytych wycieczek ph. „Przeżyjmy to jeszcze raz” wszystkim aktywnie uczestniczącym w różnorodnych działaniach turystyczno-krajoznawczych wychowawczynie poszczególnych klas wręczyły okolicznościowe dyplomy indywidualne, podpisane przez Wójta Gminy Kamienna Góra Patryka Strausa oraz upominki rzeczowe w postaci długopisów z grawerem „Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych Szkolny Rok Turystyczny 2021/2022 Gmina Kamienna Góra” kart pamiątkowych Karkonoski Piotruś prezentujące najciekawsze obiekty krajoznawcze Karkonoszy.
Także ich opiekunki otrzymały upominki rzeczowe za aktywne popularyzowanie turystyki oraz krajoznawstwa regionu wśród młodzieży szkolnej w postaci albumów krajoznawczych Karkonosze, Góry Izerskie, a Pani dyrektor tradycyjny od 2015 r. „kubek turystyczny” Podsumowania Szkolnego Sezonu Turystycznego 2022. Również Jerzy Rubach otrzymał słodki upominek oraz kwiatek z bibuły. Oglądający prezentację pierwszoklasiści do wyruszenia na tegoroczne zajęcia edukacyjne do wybranych centrów edukacji oraz szlaki turystyczne jako członkowie Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze.
Podsumowujące spotkanie w klasach IV-VIII rozpoczęło się od wręczenia dyplomów indywidualnych wraz z kartami pamiątkowymi Karkonoski Piotruś uczniom klasy IV, a następnie wspólnie obejrzeli prezentację z ubiegłorocznych wycieczek swoich kolegów i koleżanek ze szkół podstawowych w Krzeszowie i Ptaszkowie.
Kolejne przeniesione z grudnia z powodu szalejącej grypy i niedomagań zdrowotnych głównego animatora turystyki szkolnej w szkołach podstawowych powiatu kamiennogórskiego przeprowadzone zostaną dla młodych turystów 19-20 stycznia 2023 r. reprezentacyjnej Sali Witrażowej kamiennogórskiego ratusza, do której zostali zaproszeni uczniowie 23. klas kamiennogórskich szkół podstawowych.
Łącznie z Podsumowaniem Szkolnego Sezonu Turystycznego 2022 przeprowadzonym w Publicznej Szkole Podstawowej w Szarocinie, w szesnastu działaniach turystyczno-krajoznawczych organizowanych przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra uczestniczyło łącznie 516 uczestników, w tym 492 uczniów i ich opiekunów z trzech szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Kamienna Góra, którzy planują już nowe wyprawy edukacyjne i turystyczno-krajoznawcze w ramach Szkolnego Sezonu Turystycznego 2023, w którym kamiennogórski Oddział PTSM będzie obchodził XXV-lecie swojej działalności na rzecz rozwoju turystyki szkolnej oraz zainteresowań krajoznawczo-przyrodniczych młodych mieszkańców powiatu kamiennogórskiego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze