Od początku roku na terenie gminy Kamienna Góra obowiązują nowe stawki za odbiór odpadów. Zmiana promuje osoby segregujące śmieci.
Radni poparli propozycję wójta, aby bardzie zróżnicować opłaty za odbiór śmieci segregowanych i odpadów niesegregowanych. Od początku roku osoby segregujące śmieci płacą 10 zł, pozostali 20 zł miesięcznie.
Efekt tych zmian widać już w statystyce. Na koniec roku wolę segregowania śmieci deklarowało 4993 mieszkańców gminy (1701 nieruchomości). Odpady niesortowane oddawało 2193 mieszkańców (822 nieruchomości). W styczniu, czyli po wprowadzeniu nowych wysokości opłat, 641 osób zdecydowało się zacząć segregować śmieci i złożyło odpowiednią deklarację. Tylko 15 osób zrezygnowało z sortowania odpadów i zdecydowało się płacić wyższą stawkę. Do Urzędu Gminy wpływają kolejne deklaracje mieszkańców chcących rozpocząć sortowanie domowych odpadów.
Zmiana różnicy w stawkach nie będzie jedynym działaniem gminy mającym promować sortowanie śmieci. W pierwszym kwartale akcję edukacyjną przeprowadzić ALBA, firma odbierająca odpady od mieszkańców. W drugim kwartale rozpocznie się akcja "Żółta buźka". Wyrywkowo sprawdzana będzie poprawność segregowania śmieci. Jeśli w workach będą niewłaściwe odpady właściciel nieruchomości zobaczy naklejkę z niezadowoloną buźką.
Gmina chce zachęcić mieszkańców do prawidłowego segregowania śmieci, co doprowadzi do zmniejszenia kosztów funkcjonowania całego systemu.

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze