Reklama

ARiMR gotowy na kampanię

Od 15 lutego 2019 roku weszliśmy w okres kampanii związanej z dopłatami bezpośrednimi. Producenci rolni, w związku z tym, już odwiedzają Biuro Powiatowe ARiMR w Kamiennej Górze, gdzie mogą składać odpowiednie dokumenty czy zasięgnąć porady.

 

Oświadczenia zamiast wniosków
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już w roku ubiegłym przygotowała zupełnie nowe rozwiązanie dla swoich beneficjentów. To możliwość składania oświadczeń, które zdecydowanie ułatwiają procedurę związaną z wnioskowaniem o dopłaty. Oświadczenia można składać miedzy 15 lutego, a 14 marca 2019 roku. Można je złożyć jedynie w wersji papierowej i dotyczy ono rolników, którzy potwierdzą brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2018 roku oraz fakt ubiegania się w 2019 roku o te same płatności, co w roku 2018. Co ważne, oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o:

Reklama
jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu, płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020), wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013), premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

Zakres płatności, o które można się ubiegać poprzez złożenie oświadczenia obowiązuje dokładnie taki sam jak w roku ubiegłym.

Kolejny etap ? eWniosekPlus
Dzień po zakończeniu przyjmowania oświadczeń, czyli 15 marca wchodzimy w kolejny etap kampanii, który potrwa do 15 maja. Rolnicy mogą wówczas ubiegać się o płatności poprzez złożenie wniosku w aplikacji internetowej eWniosekPlus. To jedyna możliwość złożenia swoich deklaracji. Podobnie jak w przypadku oświadczeń, taka forma obowiązuje drugi rok. Należy podkreślić, że mimo wielu obaw, pytań czy wątpliwości, ta ścieżka okazała się dla naszych beneficjentów prosta i wygodna. Rolnik ma bowiem do wyboru trzy możliwość. Po pierwsze może złożyć wniosek samodzielnie, w domu poprzez wypełnienie wniosku w aplikacji. W przypadku jakichkolwiek trudności odpowiednio przygotowani pracownicy Biura Powiatowego ARiMR w Kamiennej Górze udzielą technicznego wsparcia w tym zakresie. W placówce przygotowane są stanowiska komputerowe, z których nasi producenci rolni mogą wówczas korzystać.

Reklama

Ponadto usługi związane z wprowadzaniem wniosków do aplikacji prowadzi lokalny Ośrodek Doradztwa Rolniczego, który mieści się w tym samym budynku co kamiennogórska siedziba ARiMR.

Nowość we wsparciu ONW
Znaczącą zmianą dla rolników z terenu miast - Kamiennej Góry i Lubawki - jest to, że od 2019 roku mogą oni wnioskować o Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami(ONW) - tzw. płatności górskie. Na podstawie zmieniających się przepisów, dla użytków rolnych położonych na terenach w/w miast, ARiMR przyzna dopłaty. Ci rolnicy, nie mogą jednak złożyć w tej sytuacji oświadczenia. Zobowiązani są do wypełnienia pełnego wniosku w aplikacji eWnioskePlus.
Podkreślić należy, że w płatności górskie na pozostałych obszarach (tereny wiejskie) pozostają bez zmian. Reasumując ? wszyscy rolnicy z terenu powiatu kamiennogórskiego otrzymają płatność górską do każdego hektara.

Reklama

Terminarz szkoleń
? Wychodząc naprzeciw potrzebom rolników z terenu powiatu kamiennogórskiego, Biuro Powiatowe ARiMR w Kamienne Górze wraz z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego przygotowało cykl szkoleń, mających na celu pogłębienie tematyki oraz uszczegółowienie zasad składania wniosków za pomocą aplikacji internetowej eWniosekPlus ? mówi Edyta Wyrostek(na zdjęciu), kierownik kamiennogórskiej placówki ARiMR. I tak pierwsze z nich odbędzie się 22 marca 2019 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze, kolejne będzie miało miejsce 27 marca 2019 roku w Urzędzie Miasta w Lubawce. Cykl spotkań zamknie szkolenie w Urzędzie Gminy w Marciszowie, które odbędzie się 5 kwietnia 2019 roku. Wszystkie spotkania będą rozpoczynały się o godzinie 10.00

Wszelkich dodatkowych informacji udziela Biuro Powiatowe ARiMR w Kamiennej Górze, przy ulicy Papieża Jana Pawła II 11a. Serdecznie zapraszamy.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo powiatowa.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama