aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via wp

Posiadanie własnego domku letniskowego było dawniej kojarzone z rzadkim luksusem. Obecnie jednak świadomość oraz możliwości w tej dziedzinie są znacznie szersze.

Na budowę domu letniskowego decydują się często rodziny, które pragną zaoszczędzić na wypoczynku i rekreacji. Wolne dni mogą spędzić w prywatnym i wybranym przez siebie miejscu, najczęściej w pobliżu natury, z dala od dużych miast. Dodatkową zaletą jest możliwość wynajęcia domu w okresie sezonowym, a tym samym potraktowania go jako inwestycję oraz doskonałą okazję do podreperowania budżetu.

Technologia budowy

Decydując się na wybór gotowego projektu domu letniskowego, warto już na stępie określić własne zapotrzebowanie. Dobry projekt domu letniskowego można znaleźć na stronie https://www.mgprojekt.com.pl/. Kluczowe znaczenie ma częstotliwość korzystania z obiektu, a tym samym wybór formy całorocznej lub sezonowej. W przypadku korzystania z domu zaledwie parę razy w roku, nieduży obiekt z podstawowym wyposażeniem może się okazać wręcz idealnym rozwiązaniem. Jeżeli inwestor planuje spędzać w letnisku więcej czasu lub myśli o wynajmowaniu, powinien brać pod uwagę nieco wyższy standard projektu. Szczególne znacznie ma technologia budowy, z uwzględnieniem odpowiedniego systemu ogrzewania. Zazwyczaj domki sezonowe nie są tak dobrze ocieplane jak całoroczne, ale jednocześnie tańsze w budowie. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza wówczas, jeżeli obiekt ma być użytkowany również w chłodniejszym okresie jesienno-zimowym.

Wielkość działki i liczebność rodziny

Oferta projektów domów letniskowych jest bardzo zróżnicowana. Inwestor może zdecydować się zarówno na niewielką altankę, jak i ogromną rezydencję. Poszczególne propozycje mogą się różnić pod wieloma względami. Na rynku znaleźć można m.in. rozwiązania parterowe lub z poddaszem, wyposażone w taras czy piwnicę, a także drewniane lub murowane. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od osobistych potrzeb, liczby użytkowników oraz możliwości finansowych. Rodziny wielodzietne powinny brać pod uwagę konieczność zapewnienia noclegu przynajmniej kilku osobom, podczas gdy samotne pary zazwyczaj nie potrzebują wiele miejsca. Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja domu, np. w okolicy lasu lub jeziora. Przy wyborze projektu warto uwzględnić także rozplanowanie wnętrza. Całkowita powierzchnia nie powinna przekraczać kilkudziesięciu metrów, co w stu procentach wystarcza do przyjemnego wypoczynku.

Ile kosztuje budowa domu letniskowego?

Budżet jest istotnym czynnikiem przy wyborze projektu domu letniskowego. Cena budowy obiektu zależy przede wszystkim od zastosowanej technologii, warunków zagospodarowania działki oraz dostępnej powierzchni. Tańszym rozwiązaniem jest budowa w systemie gospodarczym, w którym inwestor przejmuje wszystkie obowiązki związane z realizacją. Wynajęcie specjalistycznej firmy wykonawczej zwiększa koszty o około 30%, ale daje gwarancję profesjonalnej budowy oraz szybkiego wykonania wszystkich prac. Do ceny budowy należy doliczyć również koszty utrzymania. Domy letniskowe opodatkowane są wyżej od mieszkalnych, ale ich postawienie również wymaga zezwolenia.

 

 

REKLAMA