aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze i Centrum Kultury w Kamiennej Górze zapraszają od 16 sierpnia na serię warsztatów i wydarzeń artystycznych „Marzymy po murze”. Finał zaplanowano na poniedziałek 29 sierpnia.

W programie:
1) 16-26 sierpnia w godz. 10-12: warsztaty street-artu i tworzenie muralu przez uczestników warsztatów pod okiem artystki Anny Nelke
2) 19-21 sierpnia: tworzenie muralu przez czeską artystkę Petrę Dočekalovą
3) 29 sierpnia o godz. 12: uroczyste odsłonięcie muralu przy ul. T. Kościuszki 4 oraz prezentacja twórczości obu artystek

Od 16 do 26 sierpnia w godzinach przedpołudniowych (od 10-12) organizatorzy zapraszają dzieci od lat 10 i młodzież na warsztaty artystyczne ze street-artu, które poprowadzą animatorki kultury z Centrum Kultury (Anna Nelke) i Miejskiej Biblioteki Publicznej (Marcelina Halaś). Uczestnicy i uczestniczki warsztatów wezmą udział w procesie tworzenia muralu od podstaw. W wyniku kilkudniowej wspólnej pracy powstanie wielkoformatowy obraz, który ozdobi część ściany znajdującej się na dziedzińcu budynku przy ul. T. Kościuszki 4 w Kamiennej Górze.
Drugą część tej ściany oddana zostanie w ręce młodej czeskiej artystki zajmującej się grafiką i typografią – Petry Dočekalovej. Z jej dotychczasową twórczością można się zapoznać na stronie: https://petra-d.com. Obecność Petry Dočekalovej jest możliwa dzięki współpracy MBP w Kamiennej Górze z Czeskim Centrum w Warszawie oraz praskim Festiwalem Ilustracji Lustr i stanowi jeden z elementów programu kulturalnego czeskiej prezydencji w UE w drugiej połowie 2022 r. W ramach niego czołowi czescy ilustratorzy, projektanci i twórcy komiksów stworzą serię wielkoformatowych murali w wybranych miastach europejskich. Przyświeca mu hasło Sąsiedztwo–Wspólnota–Wzajemność wskazujące na potrzebę przynależności, zrozumienia i jednocześnie ciągłej współpracy w życiu codziennym. Ważnym aspektem jest dbałość o przestrzeń publiczną, której poprzez odpowiednio dobraną formę artystyczną można nadać nowy wymiar w celu poprawy jakości życia w środowisku miejskim.
Wspólne działanie dwóch kamiennogórskich instytucji kultury jest efektem partnerstwa, które powstało dzięki realizacji przez Miejską Bibliotekę Publiczną projektu „Nasze TU i TERAZ w Kamiennej Górze“ w ramach programu BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. MBP w Kamiennej Górze pozyskała na jego realizację w latach 2022-2023 dofinansowanie w wysokości 123 800,- zł.
Szczegółowych informacji na temat realizacji projektu „Marzymy po murze” chętnie udzieli jego pomysłodawczyni Marcelina Halaś (e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 660 428 032).
Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze, Centrum Kultury w Kamiennej Górze, Miasto Kamienna Góra
Partnerzy: Czeskie Centrum Warszawa, Festiwal Ilustracji LUSTR (Praga)

Kamienna Góra, Marzymy po murze

 

 

REKLAMA