aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Krzeszów - opactwo

W sobotę i niedzielę (27-28 czerwca) na odwiedzających opactwo w Krzeszowie czekają dodatkowe atrakcje. Rozbudowana została Trasa Podstawowa.

 

Weekendową atrakcją będzie średniowieczna osada rozstawiona za bazyliką. Dostać się będzie można do niej przez podziemia lub mauzoleum. Dla dorosłych, młodzieży i dzieci dostępne będą warsztaty czerpaniu papieru, kaligrafii, tkactwa. Każdy będzie mógł przygotować skórzaną ozdobę i wypalić podpłomyk. Osada dostępna będzie w ramach Trasy Podstawowej w sobotę i niedzielę w godzinach 9-18.

Weekendową atrakcją dostępną w ramach Trasy Podstawowej będzie również możliwość zwiedzenia podziemi.

Krzeszów - opactwo

Nowością na terenie opactwa jest również wystawa "Skarby Opactwa". Gabloty ustawione zostały w Kościele Brackim. Ekspozycja ma pomóc opowiedzieć historię opactwa, ale nie utrudniać zwiedzania kościoła. W przedsionku wystawione zostały szaty m.in. Cystersa, biskupa legnickiego, stowarzyszeń religijnych. W nawie bocznej kościoła wystawione zostały gabloty z eksponatami, które były już znane, jak i z najnowszymi odkryciami. Jest więc znany kamień graniczny, jak i zwornik ze sklepienia gotyckiego odkryty podczas remontu w Krzeszówku. Wyeksponowane zostały figury, kielichy, mszały oraz portatyle. Te ostatnie odkryte niedawno w Krzeszówku. Wśród eksponatów jest m.in. krzyż biskupi kardynała Joachima Meisnera, którego częścią jest pochodząca z pierwszej połowy XI wieku moneta. Gabloty ustawione zostały w pustych wnękach, nie zasłaniają zabytku, a uzupełniają wiedzę. Ekspozycja ma być stopniowo rozbudowywana i zmieniana.

Krzeszów - opactwo

 

REKLAMA