aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu  30 marca 2023 roku uczniowie klasy V c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na interesującą lekcję muzealną pt. „Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych” w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Piątoklasiści zainaugurowali swój udział w „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przybyciu do Muzeum Tkactwa na lekcję muzealną spotkali się z Michałem Stołpiec, który zaprosił ich do jednego z pomieszczeń muzealnych na  II piętrze, gdzie ich oczom ukazała się wspaniała świąteczna dekoracja, w tym m. in. wielkanocny stół z wypełnionym koszykiem, różnorodnymi jajkami, bukszpanem, przy którym stały wielkanocne palmy, a na innym stoliku wzrok przykuwał wazon z baziami.

Lekcja muzealna rozpoczęła się od swobodnej rozmowy z uczestnikami, w trakcie której piątoklasiści dowiedzieli się że Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest świętem ruchomym obchodzonym w pierwszą niedzielę przypadającą po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Słuchając opowiadania prowadzącego lekcję muzealną o tradycjach wielkanocnych dowiedzieli się, że Środa Popielcowa - dzień, w którym kapłani posypują głowy wiernych popiołem rozpoczyna  40-dniowy Wielki Post. To okres liturgiczny, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia Świąt Wielkanocnych, kończący się w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tradycyjnie trwa 40 dni na pamiątkę 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni. W czasie Wielkiego Postu Kościół zaleca wiernym m.in.: większą wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu. Rozmawiając o wielkopostnych potrawach usłyszeli, że jednym z nich jest żur na zakwasie, który można zrobić używając wody, mąki żytniej oraz skórki chleba.

Bardzo ciekawą tradycją wielkanocną jest Niedziela Palmowa obchodzona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu w kościołach święci się palmy wielkanocne – symbol odradzającego się życia. Usłyszeli także o zwyczaju zjadania wierzbowych kotków z gałązek, z których wykonana jest wielkanocna palma, a stare palmy najlepiej spalić lub zakopać. W tzw. półpoście Wielkiego Postu był jeden dzień spędzany na wesoło, a uczestnicy świątecznej lekcji bardzo chętnie uruchamiali drewniane kołatki. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Słuchając uważnie Michała Stołpiec dowiedzieli się, że Wielki Czwartek obchodzony jest jako  pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa dwóch sakramentów Eucharystii i kapłaństwa podczas Ostatniej Wieczerzy. W tym dniu  odprawiana jest wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynając Tridum Paschalne. Ponadto usłyszeli, że Wielki Piątek to dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, a uczestnicy świątecznej lekcji muzealnej zobaczyli kilka muzealnych eksponatów przedstawiających ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa oraz piety – przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa. Ponadto prowadzący lekcję muzealną  Michał Stołpiec zwrócił ich uwagę na napis na krzyżu INRI, który oznacza łacińskie zdanie ”Jesus  Nasarenus Rex Iudeorum” czyli „Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski”.

Następnie piątoklasiści przygotowywali wielkanocny koszyczek kładąc do niego pokarmy przeznaczane do święcenia, wśród których były: jajko, baranek cukrowy, chleb, babka wielkanocna, sól, chrzan oraz wędlina, a Michał Stołpiec opowiadał im o znaczeniu poszczególnych potraw, które święcone są w Wielką Sobotę. Bardzo ciekawą tradycją Świąt Wielkanocnych jest ozdabianie jajek wielkanocnych - symbolu nowego życia, odrodzenia i zmartwychwstania. Oprócz jaj kurzych uczniowie zobaczyli m. in. jajka strusia, kaczki, gęsi oraz przepiórki. Dowiedzieli się także, że w zależności od techniki zdobienia powstają pisanki, kraszanki, drapanki, oklejanki, naklejanki czy nalepianki. Do zdobienia jajek warto użyć roślinnych barwników, wśród których uczniowie wymienili m. in.: cebulę, buraki, kurkumę, marchew, czerwoną kapustę, korę, borówki, trawę czy hibiskus. Natomiast w Wielką Niedzielę, kończącą Tridum Paschalne, w kościołach odprawiana jest poranna Msza Święta rezurekcyjna w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Z kolei bardzo wesołym, drugim dniem Świąt Wielkanocnych jest lany poniedziałek zwany inaczej „śmigusem-dyngusem”. Dawniej były to dwa odrębne obrządki, które z czasem połączyły się. Śmigus polegał na okładaniu się witkami wierzby, a dyngus, który symbolizował wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, na wzajemnym oblewaniu się wodą, z którego dawniej można było się wykupić  np. pisankami lub innymi podarunkami.

Następnie wszyscy zeszli do muzealnej sali na I piętrze zaaranżowanej na pracownię plastyczną, gdzie wzięli udział w inspirujących i angażujących ich zajęciach plastycznych, których głównym celem było samodzielne ozdobienie drewnianego jajeczka wielkanocnego. Do jego ozdobienia wykorzystali różnokształtne kolorowe materiały znajdujące się w koszyczkach na stołach. Na zakończenie ciekawego pobytu w muzealnych progach zrobili sobie klasowe zdjęcie z prowadzącym świąteczną lekcję muzealną MICHAŁEM STOŁPIEC z dumą prezentując wykonane przez siebie wielkanocne rękodzieła.

Po zakończeniu warsztatów plastycznych zeszli do holu muzeum, gdzie podziękowali prowadzącemu świąteczną lekcję muzealną Michałowi Stołpiec za bardzo mile spędzony czas oraz wzajemnie życzyli sobie wesołych Świąt Wielkanocnych. Po pożegnaniu się z nim, opuścili muzealne mury wracając w wesołych, świątecznych nastrojach, ze swoimi wielkanocnymi ozdobami, do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami lekcji muzealnej sprawowali Magdalena Chałupa – wychowawczyni klasy, Magdalena Dudek-Długosz - rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego oraz Członek Honorowy PTSM.

REKLAMA