aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu  28 marca 2023 roku uczniowie klasy II d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na ciekawą lekcję muzealną pt. „Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych” w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Drugoklasiści zainaugurowali swój udział w „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przybyciu do Muzeum Tkactwa na lekcję muzealną spotkali się z Michałem Stołpiec, który zaprosił ich do jednego z pomieszczeń muzealnych na  II piętrze, gdzie ich oczom ukazała się wspaniała świąteczna dekoracja, w tym m. in. wielkanocny stół z wypełnionym koszykiem, różnorodnymi jajkami, bukszpanem, przy którym stały wielkanocne palmy, a na innym stoliku wzrok przykuwał wazon z baziami.

Lekcja muzealna rozpoczęła się od swobodnej rozmowy z uczestnikami, w trakcie której drugoklasiści dowiedzieli się że Wielkanoc jest świętem ruchomym obchodzonym w pierwszą niedzielę przypadającą po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Słuchając opowiadania prowadzącego lekcję muzealną o tradycjach wielkanocnych dowiedzieli się, że Środa Popielcowa - dzień, w którym kapłani posypują głowy wiernych popiołem rozpoczyna  40-dniowy okres Wielkiego Postu, w trakcie którego chrześcijanie przygotowują się duchowo do obchodów Świąt Wielkanocnych. Rozmawiając o wielkopostnych potrawach usłyszeli, że jednym z nich jest żur na zakwasie, który można zrobić używając wody, mąki żytniej oraz skórki chleba.

Bardzo ciekawą tradycją wielkanocną jest Niedziela Palmowa obchodzona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu w kościołach święci się palmy wielkanocne – symbol odradzającego się życia. Usłyszeli także o zwyczaju zjadania wierzbowych kotków z gałązek, z których wykonana jest wielkanocna palma, a stare palmy najlepiej spalić lub zakopać. W tzw. półpoście Wielkiego Postu był jeden dzień spędzany na wesoło, a uczestnicy świątecznej lekcji bardzo chętnie uruchamiali drewniane kołatki. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Słuchając uważnie Michała Stołpiec dowiedzieli się, że w Wielki Czwartek w kościołach odprawiana jest wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynając Tridum Paschalne. Ponadto usłyszeli, że Wielki Piątek to dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, a drugoklasiści zobaczyli kilka muzealnych eksponatów przedstawiających ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa oraz piety – przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa.

Następnie uczestnicy świątecznej lekcji muzealnej  przygotowywali wielkanocny koszyczek kładąc do niego pokarmy przeznaczane do święcenia, wśród których były: jajko, baranek cukrowy, chleb, babka wielkanocna, sól, chrzan oraz wędlina, a Michał Stołpiec opowiadał im o znaczeniu potraw, które święcimy w Wielką Sobotę. Bardzo ciekawą tradycją Świąt Wielkanocnych jest ozdabianie jajek symbolu nowego życia, odrodzenia i zmartwychwstania. Oprócz jaj kurzych uczniowie zobaczyli m. in. jajka strusia, gęsi oraz przepiórki. Dowiedzieli się także, że w zależności od techniki zdobienia powstają pisanki, kraszanki, drapanki, oklejanki, naklejanki czy nalepianki. Ponadto zobaczyli jak wygląda wydmuszka. Z kolei bardzo wesołym dniem jest lany poniedziałek zwany inaczej „śmigusem-dyngusem”. Dawniej były to dwa osobne obrządki, które z czasem połączyły się. Śmigus polegał na okładaniu się witkami wierzby, a dyngus na wzajemnym oblewaniu się wodą,

Następnie wszyscy przeszli na muzealnej sali na I piętrze zaaranżowanej na pracownię plastyczną, gdzie wzięli udział w inspirujących i angażujących ich zajęciach, których głównym celem było samodzielne ozdobienie jajeczka wielkanocnego. Do jego ozdobienia wykorzystali różnokształtne kolorowe materiały znajdujące się w koszyczkach na stołach. Na zakończenie ciekawego pobytu w muzealnych progach zrobili sobie klasowe zdjęcie z prowadzącym świąteczną lekcję muzealną Michałem Stołpiec z dumą prezentując wykonane przez siebie wielkanocne rękodzieła.

Po zakończeniu warsztatów plastycznych zeszli do holu muzeum, gdzie podziękowali prowadzącemu świąteczną lekcję muzealną Michałowi Stołpiec za bardzo mile spędzony czas oraz wzajemnie życzyli sobie wesołych Świąt Wielkanocnych. Po pożegnaniu się z nim, opuścili muzealne mury wracając w wesołych, świątecznych nastrojach, ze swoimi wielkanocnymi ozdobami, do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami lekcji muzealnej sprawowali Roksana Kaliszewska – nauczycielka klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego oraz Członek Honorowy PTSM.

REKLAMA