aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 25 listopada 2022 roku uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wraz z ukraińskimi koleżankami i kolegami z 2 Oddziału Przygotowawczego, wybrali się na warsztaty piekarskie „Od ziarenka do bochenka” w Galerii pod Aniołem w Dobkowie. Uczestnicy wycieczki kontynuowali swoje uczestnictwo w „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry” organizowany przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Dobkowa i podejściu do „Galerii Pod Aniołem” pierwszoklasistów powitała Lusia – uroczy pies gospodarzy, a w pracowni piekarniczej urządzonej w stylu „Góralskiej chatki z drewna” polscy i ukraińscy „adepci sztuki piekarskiej” spotkali się z Agatą i Bogusławą Rudnickimi, które zaproponowały im krótki odpoczynek po podróży oraz zjedzenie drugiego śniadania.

Przystępując do warsztatów piekarskich rozpoznawali „tajemniczą zawartość” stojących na stołach wysokich pojemników, a ich prawidłowe odpowiedzi były nagradzane przez prowadzące warsztaty „żółwikami”. Następnie zostali przez prowadzące warsztaty podzieleni na 6 „piekarskich rodzin”, które wybrały swoich szefów, a po umyciu rąk zakładały ochronne fartuchy i zajmowały miejsca przy stołach. Każdy zespół został wyposażony w ściereczki i otrzymał przepis na rogaliki. Po przeczytaniu przepisu oraz zapamiętaniu składników pierwszego etapy – rozczynu – kupowali potrzebne w tym procesie produkty: kostkę drożdży, łyżeczkę cukru i 2 łyżki śmietany w sklepiku, za które wraz z pojemnikiem i drewnianą łyżką płacili uśmiechem. Na wszystkich stołach były drewniane stolnice i „polsko-ukraińscy piekarze” ochoczo przystąpili do przygotowania rozczynu wytrwale mieszając „zakupione produkty” umieszczone w pojemnikach drewnianą łyżką. Po sprawnym przygotowaniu rozczynu ponownie ruszyli na zakupy kolejnych produktów potrzebnych do przygotowania ciasta na rogaliki. Tym razem potrzebowali ½ kg mąki (samodzielnie odważanej na wadze), kostkę margaryny, 2 jajka, 3 łyżki cukru oraz szczyptę soli. Po wymieszaniu wszystkich produktów w otrzymanych od „mistrzyń piekarstwa” miskach, dodawali do nich przygotowany poprzednio rozczyn rozpoczynając najdłuższy z „piekarskich procesów” – wyrabianie ciasta korzystając z „uważnego oka” oraz konstruktywnej pomocy prowadzących warsztaty w osiągnięciu wszystkiego o czym marzy każdy „adept sztuki piekarskiej”.

Po wyrobieniu ciasta na rogale przypominali i utrwalali sobie nazwy różnych rodzajów zbóż – jęczmień, owies, pszenica, żyto, a także lnu i rzepaku oraz uczyli się rozpoznawać ich kłosy i ziarna. Następnie wykorzystując rozrzuconą na podłodze 10-cio elementową rozsypankę obrazkową wyszukiwali, opowiadali i układali z nich poszczególne, kolejne etapy procesu „Od ziarenka do bochenka”. Po utrwaleniu sobie poszczególnych etatów tego procesu, wyposażone w drewniane wałki wszystkie „piekarskie rodziny” przystąpiły do rozwałkowywania swoich ciast, które zostało podzielone na 4 kawałki. Rozwałkowane części ciasta były przez nich zamieniane w  trójkąciki, do których dodawali łyżeczkę dżemu, a następnie formowali z nich rogaliki układane na otrzymanych od prowadzących warsztaty piekarskie prostokątnych blachach do pieczenia ciast. Wypełnione surowymi rogalikami blachy do pieczenia przekazywali Agacie - „szefowej pieca”, która kolejno umieszczała ich rogaliki w rozpalonym do 300°C piecu piekarskim. Gdy przygotowane przez „młodych adeptów piekarstwa” rogaliki nabierały rumieńców w piecu, po powieszeniu fartuchów na „żywym wieszaku”, nastał czas zabaw i tańców w rytmie muzyki. Po zakończeniu procesu pieczenia pachnące rogaliki trafiały do koszyków poszczególnych „piekarskich rodzin”, a po ostygnięciu posypane cukrem pudrem były odbierane przez szefów poszczególnych zespołów w celu konsumpcji przez „polsko-ukraińskich adeptów sztuki piekarskiej”.

Przygotowane przez nich rogaliki były bardzo pyszne, nie zawierały „chemii” i smakowały wszystkim uczestnikom warsztatów piekarskich „Od ziarenka do bochenka”, a nie zjedzone zostały zapakowane do torebek oraz zabrane przez wychowawczynie do szkoły lub „młodych piekarzy” do domów rodzinnych. Po zakończeniu bardzo ciekawych, inspirujących oraz aktywizujących warsztatów piekarskich przeszli do pracowni ceramicznej. Większość uczestników warsztatów piekarskich zdecydowała się na drobne pamiątkarskie zakupy wyrobów ceramicznych.

Po zrobieniu wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z AGATĄ i BOGUSŁAWĄ RUDNICKIMI przed pracownią ceramiczną „polsko-ukraińscy adepci piekarstwa” podziękowali IM za ciekawie i mile spędzony czas, nowe wiadomości oraz inspirującą pomoc w trakcie trwania aktywizujących ich do zespołowej pracy warsztatów „Od ziarenka do bochenka” będących najlepszym i najbardziej wszechstronnym źródłem wiedzy o sztuce piekarskiej.

Pełni niezapomnianych wrażeń oraz zauroczeni stworzoną przez gospodynie GALERII POD ANIOŁEM  twórczą atmosferą oraz gościnnością w niej  autokarem PKS Kamienna Góra powrócili przez Lipę, Kaczorów oraz Marciszów do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Ewa Nowak – wychowawczyni klasy, Valentyna Poliak – wychowawca świetlicy, Joanna Żurkowska – nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.

REKLAMA