aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 24 listopada 2022 roku uczniowie klasy VIII c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w interesujących i aktywizujących ich warsztatach piekarskich "Pieczemy Pizzę” w „Galerii pod Aniołem” w Dobkowie. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Dobkowa i podejściu do „Galerii Pod Aniołem” ósmoklasistów powitała Lusia – uroczy pies gospodarzy. Następnie spotkali się z Agatą i Bogusławą Rudnickimi w pracowni piekarniczej urządzonej w stylu „Góralskiej chatki z drewna”, gdzie zaproponowały im krótki odpoczynek po przejeździe z konsumpcją drugiego śniadania.

Przystępując do warsztatów ósmoklasiści rozpoznawali „tajemniczą zawartość” stojących na stołach wysokich pojemników, a ich prawidłowe odpowiedzi były nagradzane przez prowadzące warsztaty „żółwikami”. Następnie wszyscy zostali podzieleni na 5 „piekarskich rodzin”, które wybrały swoich szefów, a po umyciu rąk zakładały ochronne fartuchy i zajmowały miejsca przy stołach. Każdy zespół został wyposażony w ściereczki i otrzymał przepis na pizzę. Po przeczytaniu przepisu oraz zapamiętaniu składników pierwszego etapy – rozczynu – kupowali potrzebne w tym procesie produkty: kostkę drożdży, łyżeczkę cukru i wodę w sklepiku, za które wraz z pojemnikiem i drewnianą łyżką płacili uśmiechem. Na wszystkich stołach były drewniane stolnice, a „młodzi piekarze” ochoczo przystąpili do przygotowania rozczynu wytrwale mieszając „zakupione produkty” umieszczone w pojemnikach drewnianą łyżką. Po sprawnym przygotowaniu rozczynu ponownie ruszyli na zakupy kolejnych produktów potrzebnych do przygotowania ciasta na pizzę. Tym razem potrzebowali 3 szklanki mąki  oraz szczyptę soli. Po wymieszaniu wszystkich produktów w otrzymanych od „mistrzyń piekarstwa” miskach, dodawali do nich przygotowany poprzednio rozczyn rozpoczynając najdłuższy z „piekarskich procesów” – wyrabianie ciasta korzystając z „uważnego oka” oraz konstruktywnej pomocy prowadzących warsztaty.

Gdy przykryte ciasto urosło, wyposażone w drewniane wałki „piekarskie rodziny” przystąpiły do rozwałkowywania ciasta. Rozwałkowane ciasta były przez nich dzielone na trzy części, które układali na otrzymanych od prowadzących warsztaty piekarskie okrągłych blachach i smarowali przygotowanym sosem pomidorowym i zdobiąc je "zakupionymi” produktami: kukurydzą, pieczarkami, wędliną oraz startym na tarce żółtym serem. Wypełnione tak przygotowaną pizzą blachy do pieczenia przekazywali pani Agacie, która kolejno umieszczała je w piecu piekarskim. Po zakończeniu procesu pieczenia pachnąca i pięknie upieczona pizza trafiła na stoły  poszczególnych „piekarskich rodzin” i z ogromnym apetytem została skonsumowana przez „kamiennogórskich adeptów sztuki piekarskiej”. 

Przygotowana przez nich pizza była bardzo pyszna i smakowała wszystkim uczestnikom warsztatów piekarskich „Pieczemy pizzę”. Po zrobieniu wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z AGATĄ i BOGUSŁAWĄ RUDNICKIMI w pracowni piekarskiej „kamiennogórscy adepci piekarstwa” podziękowali IM za ciekawie i mile spędzony czas, nowe wiadomości oraz inspirującą pomoc w trakcie trwania aktywizujących ich do zespołowej pracy warsztatów będących najlepszym i najbardziej wszechstronnym źródłem wiedzy o sztuce piekarskiej.

Pełni niezapomnianych wrażeń oraz zauroczeni stworzoną przez gospodynie GALERII POD ANIOŁEM  twórczą atmosferą oraz gościnnością w niej  autokarem PKS Kamienna Góra powrócili przez Lipę, Kaczorów oraz Marciszów do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników wycieczki edukacyjnej byli: Marek Homoncik – wychowawca klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.

REKLAMA