aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 26 września 2022 roku uczniowie dwóch klas I a oraz I b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się do Wioski Indiańskiej w Janiszowie. Uczestnicy pierwszego spotkania z kulturą Indian aktywnie włączyli się do „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Kamiennogórscy pierwszoklasiści przy przyjeździe do Wioski Indiańskiej w Janiszowie nad Bobrem spotkali się, przy płonącym ognisku,  z Dorotą Jawor – indianistką zajmującą się propagowaniem kultury Indian Równin Ameryki Północnej, której towarzyszyli Konrad  oraz Kornel – młodzi indianiści. Cała trójka ubrana była w piękne, oryginalne stroje. Wioska Indiańska w Janiszowie jest regionalną atrakcją turystyczną posiadającą certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian.

Wizyta w malowniczo położonej wiosce rozpoczęła się od jej zwiedzenia. W trakcie poznawczego spaceru mali adepci indianistyki zobaczyli sztucznego konia naturalnej wielkości oraz oryginalną okrągłą bull boat – łódkę wykonaną ze skóry bizona. Ponadto zobaczyli w czym Indianie nosili małe dzieci. Szczególne wrażenie wywarły na nich tipi – rodzaj indiańskiego namiotu obszaru Wielkich Równin Ameryki Północnej. „Miejsca, gdzie się żyje” używane były przez koczownicze plemiona, utrzymujące się z polowania na bizony. Tipi nie miało podłogi, na środku znajdowało się ognisko, a na szczycie znajdował się otwór dymowy, zakrywany w razie potrzeby tzw. wiatrownicami. Pokrycie tipi pierwotnie sporządzano z 15-18 skór bizonich, wyprawionych, przyciętych i zszytych tak, że powstawało niemal pełne półkole, a później płócienne.

Następnie, w jednym tipi, podzieleni zostali na trzy zespoły, w których z wielką radością oraz radością przystępowali do ciekawych gier i zabaw indiańskich, których wspólnym hasłem było „Nieważne kto wygra, nieważne jak gra, ważne by zabawa była na 102”. Rozpoczęły się one biegiem z rakietkami z piłeczką oraz tzw. „kręciołem” wokół tyczki oraz biegiem wszystkich uczestników zabaw indiańskich. Kolejnymi grami i zabawami zaproponowanymi przez miłych gospodarzy Wioski Indiańskiej były: równoważnia czejeńska, strzelanie z łuku oraz rzut tomahawkiem. Niestety, indiańskie zabawy pierwszoklasistów na świeżym powietrzu musiały zostać przerwane przez opady deszczu.

Gry i zabawy indiańskie, w których uczestniczyli kamiennogórscy pierwszoklasiści zostały przeniesione do jednego z tipi oraz do jednej z drewnianych wiat, w których uczestnicy spotkania z kulturą Indian z dużym zaangażowaniem i radością łowili węże przy pomocy pałeczek oraz strzelali pistoletem laserowym do celu, a każdy celny strzał zapalał lampkę. Wywoływały one wiele pozytywnych emocji, a każdy celny strzał lub udany połów węży budził w nich wiele nieskrywanej radości i satysfakcji z osiągniętego przez nich sukcesu.

Podczas gier i zabaw ruchowych, poszczególne zespoły były zapraszane do muzeum z indiańskimi oryginalnymi eksponatami. W trakcie opowieści o życiu codziennym Indian Równin Ameryki Północnej Dorota Jawor prezentowała im wybrane przez siebie eksponaty – narzędzia, broń, stroje oraz rzeczy codziennego użytku, wśród których był m. in. kosz z różnobarwną kukurydzą, która wraz dynią i fasolą, które były wiosną i latem uprawiane przez Indian. Wśród zgromadzonych eksponatów był także indiański pióropusz – nakrycie głowy używane przez wybitnych wojowników indiańskich, uważany za magiczny talizman ochronny, a pióra reprezentowały znaczące dokonania osoby, która go nosiła.   

Na zakończenie bardzo udanego pobytu w malowniczej i gościnnej Wiosce Indiańskiej mieli także  możliwość uczestniczenia w warsztatach rękodzieła i samodzielnie wykonać naszyjnik z koralików swoją oryginalną, indiańską pamiątkę z pobytu w Janiszowie. Ponadto mogli skonsumować smakowite kiełbaski upieczone na grillu w tipi z paleniskiem przez miłych gospodarzy. Przed opuszczeniem wioski znaleźli jeszcze czas na zrobienie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z indianistami – DOROTĄ JAWOR oraz KONRADEM i KORNELEM.

Po podziękowaniu IM za nowe, ciekawe informacje o kulturze Indian Równin Ameryki Północnej i aktywnie, w miłej atmosferze, spędzony czas na ciekawych grach i zabawach oraz pożegnaniu się z indianistami, pełni niezapomnianych wrażeń oraz z chęcią ponownego przyjazdu do bardzo gościnnej Wioski Indiańskiej w Janiszowie autokarem PKS Kamienna Góra powrócili w wesołych nastrojach do Kamiennej Góry.

Opiekunami młodych kamiennogórskich indianistów byli: Beata Galica-Nowak i Ewa Nowak -  wychowawczynie klas, Valentyna Poliak – wychowawca świetlicy, Halina Walentynowicz - rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Honorowy Członek PTSM.

REKLAMA