aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-MCh

W dniu 26 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze – członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej „Projekt Arado” aktywnie włączając się do „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze, które od kilku lat aktywnie współpracuje z kamiennogórskim Oddziałem PTSM, włączając się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po dojściu do budynku Projektu Arado i zakupieniu przepustek do Podziemnej Trasy Turystycznej spotkali się z Darią Napierałą - przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach znajdujących się w wyrobiskach skalnych na zboczach Kościelnej Góry, od której dowiedzieli się, że przenoszą się do 1944 roku. Drugoklasiści po przekroczeniu bramy wejściowej do podziemi rozpoczęli podziemny spacer przenosząc się w mroczne czasy II wojny światowej.

Podziemna Trasa Turystyczna ARADO to system podziemnych korytarzy budowanych w latach 1943-1945 w różnych miejscach naszego miasta przez robotników przymusowych oraz więźniów działającej w Kamiennej Górze (Landeshut) jednej z filii obozu pracy – „Boberlager”. Ogółem wydrążono około 11.000 m. podziemnych tuneli i korytarzy o nieustalonym przeznaczeniu. Do zwiedzania udostępniony został w 2012 r. 350-metrowy fragment najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy pod Kościelną Górą.

Po sprawnym przejściu obok wartowni strzeżonej przez śpiącego strażnika Hansa bezpiecznie podążając za swoją przewodniczką przez wydrążone w skałach korytarze sztolni dotarli do pomieszczenia imitującego szpital polowy. Podążając za nią bezpiecznie dotarli do tunelu, który łączył podziemia sztolni z pobliską firmę lniarską Falka Valentina Grünfelda. W trakcie działań wojennych przeniesiono tam fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Po bezpiecznym dojciu do kolejnej wartowni zgodnie postanowili wejść do największej atrakcji podziemnego kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli dużą planszę obrazującą „prototyp” samolotu „Arado E-555 – latające skrzydło”, zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume oraz makietę samolotu. Jak usłyszeli od Darii Napierały prace konstruktorskie nad bombowcem strategicznym „Arado – E-555 – latające skrzydło”, na szczęście zakończyły się wyłącznie na etapie „prototypu” i nie uczestniczył w działaniach wojennych.

Po opuszczeniu hali, w kolejnych korytarzach pełniących rolę „magazynu broni”, przewodniczka po kamiennogórskich podziemiach prezentowała im zgromadzoną w tunelach Podziemnej Trasy Turystycznej ekspozycję różnego rodzaju broni używanej podczas II wojny światowej. W skrzyniach zobaczyli m. in. egzemplarze broni krótkiej – pistolety, pierwszy na świecie karabin maszynowy STG 44 – Sturmgewehr 44, broń przeciwlotniczą, okazały pocisk WzGR 280 mm „Nebelwelfer”, który przez powstańców warszawskich nazywany był potocznie „ryczącą krowę”, a następnie zbiornik samolotowy na paliwo z napisem „Keine Bombe”. W jednym z bocznych korytarzy prezentowane są elementy 14-metrowej rakiety V2 oraz bomby latającej V1.

Spacerując podziemnymi korytarzami dotarli do zakratowanego tunelu, który upamiętnia pracujących przy drążeniu podziemnych sztolni więźniów w obozowych ubraniach - „pasiakach” podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Za swoją ciężką pracę otrzymywali bardzo skromne porcje żywieniowe. Kamiennogórska Filia Obozu Koncentracyjnego „Gross-Rosen” z Rogoźnicy należała do najcięższych spośród ok. 100 filii istniejących w różnych miejscowościach na terenie Śląska. Pamięć więźniów, działającej od lipca 1944 r., kamiennogórskiej filii obozu pracy – „Boberlager – KL Arbeitslager Landeshut” została przez nich uczczona chwilą ciszy. Na zakończenie pobytu w kamiennogórskich podziemiach zobaczyli ponadto oryginalną miną morską oraz ogrodzoną murem wnękę skalną, w której zobaczyli różnorodne „wojenne łupy” grabione przez Niemców w trakcie działań wojennych.

Po opuszczeniu Podziemnej Trasy Turystycznej „Projekt Arado” zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy używany w czasie II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), Najciekawsze eksponaty zgromadzone w mini-muzeum były prezentowane i omawiane przez przewodniczkę Darię Napierałę w tym m. in. jeden z najcenniejszych eksponatów - egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy.

Po podziękowaniu za mile spędzony czas oraz poznanie kamiennogórskich podziemi i pożegnaniu się z Darią Napierałą, pełni niezapomnianych wrażeń z interesującej eskapady podziemnymi korytarzami pod Kościelną Góra zadowoleni powrócili do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami wyprawy po kamiennogórskich podziemiach sprawowała Magdalena Chałupa – wychowawczyni klasy.

REKLAMA