aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 18 października 2021 roku uczniowie klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ” do Zamku Książ w Wałbrzychu. Pierwszoklasiści uczestniczyli w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra na parking obok Stadniny Koni uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej przeszli przez jedną z bram wjazdowych dochodząc do POMNIKOWEJ ALEI LIP DROBNOLISTNYCH oznaczoną zielonymi tabliczkami z napisem POMNIK PRZYRODY. Po przejściu przez DZIEDZINIEC HOROROWY weszli do Zamku Książ, gdzie spotkali się z przewodnikiem książańskim – ANNĄ MOTYKĄ, która zaprosiła ich do sali edukacyjnej na III piętrze, gdzie zjedli drugie śniadanie. Na początku XX wieku w komnatach zamkowych, w których została przeprowadzona pierwsza część bardzo ciekawej lekcji zamkowej pt. „Baśniowy Książ”, mieszkali synowie Hochbergów – Jan Henryk XVII, Aleksander oraz Bolko. Interesująca prelekcja z prezentacją multimedialną rozpoczęła się od wirtualnego lotu, podczas którego uczestnicy lekcji mogli zobaczyć trzeci co do wielkości zamek w Polsce oraz jego otoczenie w przepastnej dolinie rzeki Pełcznica. Głównym celem prelekcji było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania przewodnika książańskiego i oglądając kolejne slajdy prezentacji z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy - książę świdnicko-jaworski. Ostatnim „Panem na Książu” był jego wnuk Bolko II Mały (zm. 1368 r). Mieszkała w nim również bratanica Bolka II Małego księżniczka Anna Świdnicka, w którą na czas lekcji zamkowej wcieliła się Anna Motyka. Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Od 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg, aż do 1941 r. pozostaje własnością rodu Hochbergów. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Jedną z najbardziej znanych postaci Zamku Książ była żona księcia Jana Henryka XV – Maria Teresa Olivia Cornwalis West, zwana księżną Daisy (Stokrotką), która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, swoistym M-400, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina Hochbergów – książę pszczyński Jan Henryk XV z żoną księżną Daisy oraz trzema synami Janem Henrykiem XVII, Aleksandrem oraz Bolkiem. Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a szóstą w Europie. Szczególnie zaciekawiło ich legenda o zrabowanych przez rabusiów zamkowych skarbach. Rabusie podczas ucieczki w popłochu wbiegli na spróchniałą, drewnianą kładkę, która załamała się pod ich ciężarem, a złoto spoczęło na dnie rzeki Pełcznica zamiast spokojnie spoczywać w zamkowym skarbcu.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było baśniowe zwiedzenie przez nich najciekawszych barokowych reprezentacyjnych salonów. Rozpoczynając zwiedzanie wraz ze swoją przewodniczką zamek zobaczyli je jednym z korytarzy oszkloną makietę zamku Książ oraz wiszące na bocznych ścianach ilustracje prezentujące okres średniowieczny i współczesny. Następnie zobaczyli prywatne apartamenty Hochbergów – sypialnię oraz gabinet Jana Henryka XV. Tak rozpoczęła się niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend – pełnej dziecięcej radości, zabawy oraz magii. Podczas aktywnej „podróży w czasie” wspólnie z przewodniczką Anną Motyką - średniowieczną księżniczkę Annę Świdnicką, poznawali zamkowe dzieje oraz legendy. poszukując zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały. Na jednym z korytarzy zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy – jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która w talii miała tylko 56 cm, co  było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Usłyszeli także historię 7-metrowego naszyjnika z pereł, obarczonego klątwą jednego z młodych poławiaczy pereł, a podarowanego Daisy przez męża podczas podróży poślubnej dookoła świata. Mimo bogactwa Hochbergów, księżnej Daisy brakowało wolności, miłości oraz zdrowia, która zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach, jak głosi legenda ze swoim ulubionych naszyjnikiem z pereł, ale miejsce jej pochówku nie jest znane.

Natomiast w Sali Wystaw rozpoznawali prezentowane przez przewodniczkę mityczne stworzenia Sfinksa, Gryfa oraz Minotaura. Na jednym z obrazów zobaczyli scenę z „Metamorfoz Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks, która uciekając przed nim zamieniła się w trzcinę. Pan postanowił zerwać roślinę i połączyć poszczególne łodygi o odpowiednich długościach woskiem. W ten sposób powstał instrument muzyczny – fletnia Pana - składającej się z szeregu drewnianych piszczałek. W Salonie Zielonym zobaczyli m.in. kominek z czerwonego marmuru. W Sali Maksymiliana na plafonie z pięknymi mitologicznymi malowidłami poszukiwali Pegaza, boginię wojny Atenę oraz Meduzę, a na kominkach rozpoznali cztery Sfinksy. Dowiedzieli się również, że w Sali znajdują się zielone pilastry, które wspólnie przeliczyli. Okazało się, że jest ich dwanaście i przestawiają poszczególne miesięce. Ponadto przez minutę wyznaczoną klepsydrą „księżniczki Anny” zamienili się w kamienne posągi. Ku radości pierwszoklasistów w Sali Maksymiliana znaleziona została tajemnicza szkatułka z zaginionym skarbem, którym były puzzlle 12 znaków miesięcy z pilastrów oraz pocztówki z ilustracją zamku Książ, którymi, zgodnie z miesiącem urodzenia, zostali obdarowani wszyscy uczestnicy lekcji zamkowej. Gry i zagadki na trasie zwiedzania poszerzały ich wiedzę o zamku rozwijając kreatywność i pozwalając odkryć potęgę wyobraźni. Kontynuując specer z Anną Motyką w Białym Salonie zobaczyli barokowy kominek z różowego marmuru, z którego weszli do Salonu Chińskiego.z barwnymi tapetami z motywem pawii uważanych w sztuce Bliskiego Wschodu za symbol nieśmiertelności. Następną zamkową komnatą był Salon Gier, gdzie usłyszeli legndę o Olbrzymie, a na prezentowanym przez przewodniczkę zdjęciu Zamku Książ oczami wyobraźni zobaczyli karocę z zaprzęgniętymi końmi oraz stangretem i pomocnikami. W Salonie Barokowym (Włoskim) zobaczyli Florę – boginię roślinności na drewnianym stropie. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Anna Motyka poprowadziła ich do magicznej Książęcej Skały  - odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby magiczne skalnej ściany, która dźwiękiem potwierdziła przyjęcie wszystkich życzeń. Na zakończenie bardzo ciekawej, inspirującej i angażującej pierwszoklasistów lekcji zamkowej zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z „księżniczką Anną Świdnicką” – ANNĄ MOTYKĄ. 

Po podziękowaniu przewodniczce Annie Motyce za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią opuścili zamkowe wnętrza. Po zrobieniu sobie pamiątkowego, klasowego zdjęcia z Zamkiem Książ w tle oraz zobaczeniu miejsca, gdzie niegdyś był most zwodzony, udali się na parking obok Stadniny Koni, zatrzymując się na chwilę obok rosnącego w Sudeckim Ogrodzie Dendrologicznym kasztanowca jadalnego, wokół którego leżały kasztany jadalne oraz ich łupinki z licznymi ostrymi kolcami chętnie zbierane na pamiątkę przez uczestników lekcji zamkowej.

Następnie kamiennogórscy pierwszoklasiści poznawanie dóbr rodu Hochbergów kontynuowali jadąc do Palmiarni, która była prezentem księcia Jana Henryka XV dla swej żony Marii Teresy Olivii Cornwallis-West zwanej Daisy. Wybudowana, w latach 1911-1914, Palmiarnia pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie. Centralną jej częścią jest 15-metrowy budynek zbudowany z metalu  i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Wnętrze tego zimowego ogrodu wyłożono tufem wulkanicznych – zastygłą lawą z wulkanu Etna na Sycylii, z którego utworzono groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami na rośliny. Zwiedzanie Palmiarni rozpoczęli od interesującej plenerowej wystawy – Dyniowy Zakątek, które jest gospodarstwem rodzinnym powstałym z miłości do dyni rodziny Staraków z Olszan, gdzie zachwyciły ich różnobarwne i różnokolorowe dynie. Następnie udali się do centralnego budynku Palmiarni z otaczającymi go jednokondygnacyjnymi oranżeriami, w których zwiedzili m.in. ciekawą wystawę drzewek Bonsai – egzotycznie wyglądających i niezwykle dekoracyjnych roślin, a także ciekawą roślinną kolekcję w sklepiku, w której część z nich postanowiła dokonać drobnych, roślinnych pamiątkarskich zakupów. Spacerując alejkami Palmiarni oprócz egzotycznych roślin ich wzrok przykuły żółwie, lemury (Tytus, Juliano i Olaf), pawie oraz papugi.

Bardzo miło spędzany czas mija szybko, więc po zjedzeniu „co nie co”  żwawo udali się na parking do oczekującego na nich autokaru PKS Kamienna Góra, którym  w wesołych nastrojach oraz pełni wrażeń z bardzo ciekawej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” oraz zwiedzenia Palmiarni powrócili do Kamiennej Góry, gdzie każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę przewodnik turystyczny „Zamek Książ”.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Paulina Kuliś - wychowawczyni klasy, Katarzyna Babiuch – wychowawca świetlicy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, instruktor Krajoznawstwa Regonu PTTK i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA