Drukuj

fot. PTSM-JR

W dniu 16 czerwca 2021 roku uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na przyrodniczą wycieczkę do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Trzecioklasiści wzięli udział w ?Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu powiatu kamiennogórskiego? organizowanego dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

Kamiennogórscy Tropiciele Przyrody korzystając z bardzo pięknej, słonecznej pogody wybrali się do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? koło Gorzeszowa. Po drodze zatrzymali się obok kościoła św. Wawrzyńca w Krzeszówku, gdzie zobaczyli dwie, około 130-letnie, okazałe LIPY DROBNOLISTNE objęte prawną formą ochrony przyrody jako POMNIK PRZYRODY ożywionej. Na obu drzewach zobaczyli zielone tabliczki informacyjne z Godłem Polski oraz napisem ?Pomnik Przyrody prawem chroniony?. Ponadto dowiedzieli się, że pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupiska odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów np. okazałych rozmiarów drzewa. Po przyjeździe do Gorzeszowa na łące obok głównej drogi ich wzrok przykuła charakterystyczna, 7,5-metrowa, skałka piaskowcowa zwana ?DIABELSKĄ MACZUGĄ?. Skałka objęta została ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty ?1813-1913?. Po wysłuchaniu legendy z nią związanej oraz zrobieniu sobie  pamiątkowego zdjęcia z ?Diabelską Maczugą? w tle wsiedli do autokaru PKS Kamienna Góra, którym dojechali na parking obok rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Po dojściu na miejsce odpoczynku zrobili sobie krótki odpoczynek na konsumpcję drugiego śniadania.

Po pozostawieniu plecaków w autokarze rozpoczęli zwiedzanie malowniczych Skałek Gorzeszowskich zaczynając od podejścia do tablicy informacyjnej rezerwatu przyrody. Na czerwonym tle tablicy znajdował się napis ?REZERWAT PRZYRODY GŁAZY KRASNOLUDKÓW? oraz GODŁO POLSKI. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia ruszyli leśną drogą oglądając m.in. podstawowy znak konnego szlaku turystycznego ? zielone kółko pośrodku białego kwadratu oraz uczyli się rozpoznawać drzewa iglaste po ich szyszkach. Po dojściu do pieszego żółtego szlaku turystycznego zobaczyli dwa różne znaki sygnalizujące zmianę kierunku szlaku ? strzałkę oraz znak skrętu pod kątem 90? i dowiedzieli się, że należy zmienić kierunek przed strzałką za znakiem skrętu pod kątem 90? zwanym popularnie ?kolankiem?. Stąd żwawo wyruszyli za żółtymi znakami na zwiedzanie ciekawego labiryntu skałek piaskowcowych o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów, który w 1970 r. został objęty prawną formą ochrony przyrody jako geologiczno-krajobrazowy rezerwat przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Rezerwat został utworzony na powierzchni 9,04 ha dla ochrony form skalnych. Spacerując wytrwale za umieszczonymi na drzewach żółtymi znakami wąskimi przejściami i małymi labiryntami zobaczyli unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego. Piaskowcowe Skałki Gorzeszowskie położone są na długości 1,1 km. W północnej części rezerwatu dominują niższe formy skalne w postaci grzybów (5-7m.). Spacerując z północnej do południowej części rezerwatu przyrody skałki stawały się coraz wyższe, głównie w postaci baszt i skalnych ścian, a najwyższe z nich osiągają do 17 m. wysokości i mali wędrowcy mogli poczuć się przy nich jak krasnale. Rezerwat porasta bór świerkowy z domieszką brzozy, sosny, buka. Zwiedzając rezerwat poznawali także podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych, które umożliwiają poznanie przez turystów atrakcyjnych miejsc. Dowiedzieli się także, że szlaki malowane są w pięciu kolorach ? żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia ze skalnymi ścianami w tle, uczestnicy wycieczki dotarli na polanę, gdzie po przyniesieniu swoich plecaków z autokaru mogli pożywić się, a następnie wziąć udział w biegach zaproponowanych przez panią Jolę.

Niestety, czas spędzony na łonie natury bardzo szybko płynie więc uczestnicy wycieczki, pełni wrażeń z poznawczego spaceru labiryntem urokliwych Gorzeszowskich Skałkach, objętych ochroną prawną jako rezerwat przyrody ?Głazy Krasnoludków?, autokarem wyruszyli w drogę powrotną do swojej miejscowości. Nie omieszkali zatrzymać się w Krzeszowie, gdzie zobaczyli jedną z trakcji turystycznych ? doskonale zachowany kamienny pręgierz, który służył do wymierzania sprawiedliwości ? głównie kar o charakterze hańbiącym, bo wystawienie kogoś pod pręgierz, oprócz kary chłosty, oznaczało całkowitą utratę czci i horroru, a czasami nawet wykluczenie ze społeczeństwa. Dlatego w średniowieczu pręgierze były nazywane ?słupami hańby?. Ponadto w Krzeszowie zobaczyli Dąb Papieski zasadzony w 2004 r. przez leśników z sadzonek pochodzących z żołędzi dębu szypułkowego ?Chrobry? poświęconych przez Papieża Jana Pawła II.

Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć z Dębem Papieskim i Bazyliką Mniejszą w tle żwawo powrócili do utokaru, którym w wesołych nastrojach z bardzo udanej wyprawy przyrodniczej powrócili do Kamiennej Góry.

W trakcie wycieczki troje uczestników wycieczki spełniło ostatni warunek ? uczestnictwo w 3-godzinnej wycieczce przyrodniczej do przyznania odznaki TROPICIEL PRZYRODY w stopniu brązowym. Warto zaznaczyć, że wszyscy uczniowie tej klasy ? 26 uczniów wypełniło wszystkie warunki objęte regulaminem odznaki i po wypełnieniu odpowiednimi wpisami książeczki odznaki Tropiciel Przyrody i weryfikacji prawidłowości wpisów przyznane im ODZNAKI TROPICIEL PRZYRODY w STOPNIU BRĄZOWYM zostaną uroczyście wręczone podczas Podsumowania Szkolnego Roku Turystycznego 2020/2021 dla dwóch klas III-cich SP nr 2 w Kamiennej Górze w dniu 24 czerwca 2021 r. 

Opiekunami uczestników wycieczki byli Jolanta Michalska - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.