aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 13 października 2020 roku uczniowie dwóch klas III a i III b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjno-przyrodniczej do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa ?Salamandra? w Myśliborzu. Trzecioklasiści po raz drugi w tym roku szkolnym wzięli udział w ?Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Kamienna Góra? organizowanego dla młodych mieszkańców gminy przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra.

 

Krzeszowscy trzecioklasiści po przyjeździe na parking w Myśliborzu udali się do CEEiK ?Salamandra? i przed przystąpieniem do zajęć edukacyjnych mieli jeszcze czas na krótki odpoczynek po podróży z konsumpcją drugiego śniadania.

Uczniowie klasy III a wraz z edukatorką Centrum ? Moniką Grajek ? Trześniowską, udali się do Sali Seminaryjnej na drugim piętrze gdzie uczestniczyli w interesujących zajęciach pod hasłem ?Jak powstają wulkany? Prowadząca zajęcia, przy użyciu rysunków, wyjaśniła pojęcie wulkanu ? miejsca na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne oraz materiał piroklastyczny, a także krok po kroku omówiła proces jego powstawania. Młodzi krzeszowianie dowiedzieli się również, że wśród europejskich aktywnych wulkanów, najbliżej Polski, znajdują się Etna, Stromboli oraz Wezuwiusz we Włoszech, a Pogórze Kaczawskie, na którego obszarze położony jest Park Krajobrazowy ?Chełmy? to Kraina Wygasłych Wulkanów, a w niedalekiej odległości od Centrum znajdują się Małe Organy Myśliborskie ? pozostałość komina wulkanicznego objęty ochroną prawną jako pomnik przyrody nieożywionej. Uczestnicy zajęć edukacyjnych poznali także co kryje się za takimi pojęciami jak: komin i krater czy stożek wulkaniczny, magma, lawa oraz erupcja. Ponadto zobaczyli jak wygląda bazalt ? zasadowa skała wulkaniczna powstała na powierzchni ziemi w wyniku wylewu lawy, barwy ciemnoszarej lub czarnej. Dużą atrakcją było dla nich obejrzenie bomby wulkanicznej ? fragmentu lawy wyrzuconej z krateru i zastygłej w powietrzu.

Następnie, z dużym zaangażowaniem, przystępowali do swojego pierwszego doświadczenia chemicznego tj. samodzielnego wykonania wulkanu oraz doprowadzenie do jego erupcji. Na początek, kolorowali, a następnie wycinali z kartonu szablon wulkanu. Zszytym przez Monikę Grajek-Trześniowską wulkanem zasłaniali umieszczoną na plastikowych miseczkach imitację komina wulkanicznego. Na zakończenie tej części zajęć wsypywali do niego sodę oczyszczoną oraz wlewali dwie krople płynu do mycia naczyń. Do tak przygotowanego wulkanu wlewali ?kieliszek? octu wywołując jego wybuch, czyli erupcję wulkanu. Pierwsze doświadczenie chemiczne udało się wszystkim uczestnikom zajęć edukacyjnych.

W tym samym czasie członkowie drugiego zespołu klasowego w Sali Seminaryjnej pod kierunkiem Katarzyny Buczak poznawali tajniki wykonanie własnego, glicerynowego mydełka ? naturalnego kosmetyku do pielęgnacji i higieny. Głównym składnikiem mydełka jest gliceryna roślinna określana również jako glicerol, która doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza, koi podrażnienia, pozwala utrzymać naturalne ph i chroni skórę przed utratą wody. Dodatkowo jest bardziej wydajne niż tradycyjne mydła oraz antyalergiczna, gdyż nie zawiera sztucznych dodatków stosowanych przy produkcji mydła kupowanego w sklepie.

W dalszej części edukatorka zapoznała biorących udział w zajęciach ze składnikami, które zostały wykorzystane przy robieniu mydełek oraz wyjaśniła przebieg ich produkcji. Uczniowie zobaczyli bazę glicerynową, barwniki (czerwony, fioletowy, niebieski, różowy, zielony i żółty), olejki zapachowe (m. in. o smaku cytryny, jabłka, truskawki, czarnej porzeczki) oraz różnokształtne foremki silikonowe. Wyposażeni w podstawową wiedzę merytoryczną zapraszani przez prowadzącą warsztaty mydlarskie przystępowali do wykonania własnego mydełka glicerynowego. Każde z nich po wybraniu koloru mydełka i nabraniu bazy glicerynowej do plastikowego kubeczka wrzucało ją do garnuszka ze stali nierdzewnej zanurzonym w gorącej wodzie. Wytrwale mieszana przez nich w trakcie ?kąpieli wodnej? baza glicerynowa rozpuszczała się, a prowadząca warsztaty edukacyjne dodawała do garnuszka odpowiedni barwnik oraz wybrany przez ?mieszacza? olejek zapachowy. Po uzyskaniu płynnej formy bazy glicerynowej wlewano ją do wybranej przez uczniów foremki silikonowej, a na kartce każde z nich zapisywało swoje imię barwę mydełka oraz kształt foremki. Wszystkie wykonane przez młodych krzeszowian mydełka były poddawane procesowi wystygnięcia oraz stwardnienia. Za zakończenie zajęć każde z uczestników ciekawych ?warsztatów mydlarskich? otrzymało na pamiątkę od prowadzącej Katarzyny Buczak pięknie zapakowane z celofan i przewiązane wstążeczką ?własnej roboty mydełko?.

Ponadto w czasie trwania ?produkcji glicerynowych mydełek? w 2-osobowych podzespołach wytrwale wyszukiwali, a następnie wykreślali nazwy trzydziestu gatunków ptaków, które do diagramu wpisane były pionowo, poziomo, skośnie, wprost oraz wspak. Natomiast nieskreślone litery, czytane rzędami tworzyły 8-literowe rozwiązanie wykreślanki.

Na zakończenie swojego pierwszego pobytu w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa ?Salamandra? w Myśliborzu podeszli do boksów z bocianami, które wracają do zdrowia w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt prowadzonym przez pracowników Centrum. O leczeniu zwierząt dzikich opowiadała im MONIKA GRAJEK TRZEŚNIOWSKA, z którą zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy uczestnicy wycieczki za aktywny udział w interesujących zajęciach edukacyjnych otrzymali od edukatorek wafelki MegaGrześki, napój Waterrr Kubuś oraz drobne upominki rzeczowe.

Po podziękowaniu za ciekawe, aktywizujące ich zajęcia edukacyjne oraz pożegnaniu się z prowadzącymi warsztaty wulkaniczne i mydlarskie w wesołych nastrojach z nowymi wiadomościami o powstawaniu wulkanów oraz własnoręcznie ?wyprodukowanymi? glicerynowymi mydełkami autokarem PKS Kamienna Góra powrócili do Krzeszowa.

Opiekunami uczestnik wycieczki byli Anna Cieślak i Danuta Hołub - wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA