aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 28 listopada 2019 roku uczniowie klasy II d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wzięli udział w interesującej lekcji muzealnej ph. ?Tradycje i zwyczaje świąteczne?. biorąc udział w cyklu lekcji muzealnych organizowanym przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry. Lekcja muzealna została przeprowadzona przez Michała Stołpca. Cykl lekcji muzealnych organizowany jest przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przybyciu do muzeum kamiennogórscy drugoklasiści spotkali się z Michałem Stołpcem, który zaprosił ich do salki muzealnych na II piętrze. Rozpoczynając spotkanie z przybyłymi na lekcję muzealną opowiedział im o Katarzynkach i Andrzejkach ? zwyczajach świątecznych odbywających się w wigilię św. Katarzyny (24/25 listopada) oraz wigilię św. Andrzeja (29/30 listopada) wróżbach dla młodych mężczyzn (dotyczących ożenku i poszukiwania partnerki) oraz panien (mogły one wtedy dowiedzieć się o swoim przyszłym mężu, poznać jego imię, ujrzeć twarz i wywróżyć, która z pań jako pierwsza wyjdzie za mąż.). Święto dla młodych mężczyzn ? Katarzynki ? zostało wyparte przez popularyzowane na zachodzie święto panien ? Andrzejki.

Następnie zaprosił ich do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych na tę okazję wybranych wróżb andrzejkowych. Pierwszą z nich były oczywiście ?BUTY?,. Choć wróżba dotyczy niezamężnych panien to chętnie wzięli w niej udział również chłopcy, a moment przekroczenia lewego buta przez próg wywoływał pierwsze nieskrywane emocje. Ponadto prowadzący lekcję muzealną zapoznał ich z inną wersją wróżby z butami, która polega na rzucaniu lewym butem za siebie przez prawe ramię. Ułożenie rzuconego buta czubkiem do rzucającej osoby, że to ona będzie poszukiwana przez przyszłego męża.

Po wróżbach, w których główną rolę odgrywały lewe buty wszyscy uczestnicy lekcji muzealnej wzięli udział w kolejnej wróżbie KUBECZKI, czyli poznanie swojej przyszłości, którą przyniesie wylosowany przez nich ukryty pod kubkiem symbol, a były to obrączka, moneta oraz cukierek. Pod czwartym kubeczkiem nie było ukrytego symbolu. W trakcie wróżenia, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie część z nich pod wskazanym kubeczkiem ujrzała obrączkę zwiastującą szybkie zamążpójście lub ożenek. Dla nich Michał Stołpiec przygotował wróżbę z użyciem ?wahadełka z obrączką?, podczas której mogli wywróżyć sobie płeć swojego pierwszego potomka.

Po emocjach związanych z poznawaniem płci pierwszego dziecka, przyszedł czas na kolejną ciekawą zabawę wróżbiarską z bardzo popularnym motywem andrzejkowym ? SERCEM z wypisanymi imionami chłopców lub dziewcząt. Drugoklasiści metodą ?na oślep?, ale po zastanowieniu przy pomocy szpilki przekłuwali serce próbując przekłuć napisane po drugiej stronie imię. Przekłucie imienia wróżyło poznanie imienia przyszłego partnera lub przyszłej partnerki.

W trakcie kolejnej wróżby mogli poznać swój przyszły zawód, który wybrani przez wychowawczynię uczestnicy tej części lekcji muzealnej odczytywali z wyciągniętej spod poduszki karteczki po przebudzeniu ich ze ?snu? w zabytkowym łożu przez przewodnika muzealnego, który wcześniej zapisał na nich propozycje uczniów

Kolejną wróżbą, do której uczestnicy byli wybierani przez wychowawcę klasy, po trzy dziewczynki i chłopcy były PŁYWAJĄCE KORECZKI. Każde z nich otrzymało korek z numerem (od 1 do 6), które jednocześnie wrzucili do miski z wodą. Na wodzie utworzyły się dwie pary wspólnie pływających koreczków zwiastując długą przyjaźń ?swoim właścicielom?.

Ostatnią wróżbą, w której uczestniczyli wszyscy drugoklasiści były KOLOROWE KARTECZKI, wyciągane przez uczennice i uczniów z woreczka. Jak okazało się uczestnicy andrzejkowej zabawy w poznawanie swojej ?przyszłości? wylosowali wszystkie kolory, a Michał Stołpiec zapoznawał ich z ich przesłaniem w szerokiej palecie wróżbiarskich kolorowych symboli.

Na zakończeniu wszyscy uczestnicy aktywizującej lekcji muzealnej o zwyczajach i tradycjach wróżb andrzejkowych przystąpili do najbardziej znanej andrzejkowej wróżby LANIA WOSKU przez ucho od klucza na wodę. Kształt powstałej w wodzie woskowej figurki, choć początkowo mało czytelny, ale jej cień obejrzany w blasku świecy na ścianie ukazywał im zarys. W odczytaniu cienia figurki woskowej pomagał Michał Stołpiec oraz fantazja uczennic i uczniów.

Na zakończeniu aktywizującej małych kamiennogórzan interesującej lekcji muzealnej przybliżającej tradycje wróżb andrzejkowych zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z MICHAŁEM STOŁPCEM. Pełni emocji wywołanych uczestnictwem w zaproponowanych wróżbach, podziękowali mu za bardzo mile spędzony czas i nowe wiadomości o tradycjach wróżb andrzejkowych , w wesołych nastrojach udali się w drogę powrotną do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Paulina Kuliś - wychowawca klasy oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA