Drukuj
fot. PTSM-JR

W dniu 7 listopada 2019 roku uczniowie dwóch klas II c z e Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w ciekawej lekcji zamkowej pt. ?Baśniowy Książ? przeprowadzonej w ramach cyklu lekcji muzealnych i zamkowych ?Poznajemy zabytki i obiekty przyrody? organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra na parking obok Stadniny Koni Zamku Książ uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej przeszli przez jedną z bram wjazdowych doszli do POMNIKOWEJ ALEI LIP DROBNOLISTNYCH, którą podeszli pod budynek bramny Zamku Książ. Następnie weszli na Dziedziniec Honorowy trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, po krzyżackim zamku w Malborku oraz Wawelu - Zamku Królewskim w Krakowie, gdzie w oczekiwaniu na lekcję zamkową mogli korzystając z licznych ławeczek zjeść drugie śniadanie.

Po krótkim pobycie na Dziedzińcu Honorowym we wnętrzu zamku spotkali się z przewodnikiem Anną Motyką, która wcieliła się w średniowieczną księżniczkę Annę Świdnicką, oraz zaprosiła ich do sali edukacyjnej na III piętrze na bardzo ciekawą lekcję zamkową pt. ?Baśniowy Książ?. Na początek obejrzeli krótki film ?z lotu ptaka? okazujący jeden z najpiękniej położonych zamków w Polsce otoczony lasami w dolinie Pełcznicy. Następnie oglądając interesującą prezentacją multimedialną i słuchając opowieści Anny Motyki poznawali ponad 700-letniej historii Zamku Książ wybudowanego przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Książęta piastowscy zamieszkiwali w nim przez 100 lat. W zamku urodziła się m. in. księżniczka Anna Świdnicka ? bratanica księcia Bolka II Małego

Od 1508 r. zamek był własnością rodu Hochbergów, którzy mieszkali w nim przez 430 lat. Zamek dzięki Hochbergom przechodził liczne ?metamorfozy?.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia. Ponad 100 lat temu mieszkała w nim, swoistym M-400, 5-osobowa rodzina ? książę Jan Henryk XV z żoną Marią Teresą Oliwią Cornwalis-West Hochberg von Pless zwaną księżną Daisy (Stokrotką) wraz z trzema synami Janem Henrykiem XVII, Aleksandrem oraz Bolkiem. Hochbergowie mieli również córeczkę (pierwsze dziecko), która żyła dwa tygodnie. Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a szóstą w Europie. Usłyszeli również legendę o zrabowanych przez rabusiów zamkowych skarbach. Rabusie podczas ucieczki w popłochu wbiegli na spróchniałą , drewnianą kładkę, która załamała się pod ich ciężarem, a złoto spoczęło na dnie rzeki Pełcznica. Ponadto na zobaczyli wybudowane w czasie II wojny światowej zamkowe podziemia, w których bez trudu zmieściły się m. in. ich autokar. Od roku część podziemnych korytarzy jest udostępniona do zwiedzania przez turystów.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było baśniowe zwiedzenie przez nich najciekawszych barokowych reprezentacyjnych salonów. Podczas aktywnej ?podróży w czasie? wspólnie z przewodnikiem Anną Motyką, która poznawały zamkowe dzieje oraz legendy. poszukując zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały. Niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend ? pełnej dziecięcej radości, zabawy oraz magii. Rozpoczęli na jednym z korytarzy z dużym zdjęciem księżnej Daisy ? jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która w talii miała tylko 56 cm, co było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Księżna Daisy słynęła również z bogatej kolekcji biżuterii, w tym 7-metrowego naszyjnika z pereł podarowanego jej przez męża w trakcie podróży poślubnej, a przeklętego przez jednego z młodych poławiaczy pereł, który oddał podczas połowów to co miał najcenniejszego ? własne życie. Słuchając opowieści Anny Motyki poznali historię naszyjnika związaną z nieszczęściami, które spotkały księżną Daisy, gdyż mimo wielkiego bogactwa brakowało jej brakowało miłości, zdrowia oraz wolności. Schorowania Daisy zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach.

Stąd zeszli do Sali Wystaw gdzie rozpoznawali prezentowane przez prowadzącą lekcję zamkową mityczne stworzenia: Gryfa, Minotaura, Pegaza oraz Sfinksa. Na jednym z obrazów zobaczyli scenę z ?Metamorfoz? Owidiusza? z wyobrażeniem bożka Pana ścigającego nimfę Syrinks, która uciekając przed nim zamieniła się w trzcinę. Pan postanowił zerwać roślinę i połączyć poszczególne łodygi o odpowiednich długościach woskiem. W ten sposób powstał instrument muzyczny ? fletnia Pana - składającej się z szeregu drewnianych piszczałek, a uczestnicy lekcji zamkowej usłyszeli jej dźwięki. Ponadto starali się rozwiązać ?zagadkę Sfinksa? o dwóch siostrach, z których pierwsza rodzi drugą, a następnie druga rodzi pierwszą i sytuacja powtarza się cyklicznie. W Salonie Zielonym mogli dotknąć znajdujący się w niej oraz określić materiał, z którego jest zbudowany -z czerwonego marmuru. W jajbardziej reprezentacyjnej barokowej Sali Maksymiliana wyszukiwani figury Sfinksa, którym brakowało skrzydeł. Patrząc na sufit zobaczyli plafon - smalowidle Felixa Antoniego Scheffera, na którym rozpoznali mistycznego Pegaza, a Anna Motyka zwróciła ich uwagę na Atenę ? w mitologii greckiej boginię sprawiedliwej wojny oraz Meduzę, której głowę zamiast włosów okalały wijące się węże, a jej spojrzenie zamieniało wszystko co żyło w kamień. Również ?księżniczka Anna?, przy pomocy klepsydry czasu przez jedną minutę zamieniła drugoklasistów w kamienne posągi. Po powrocie do świata żywych wszyscy zostali poczęstowani ?magicznymi cukierkami?, które po spożyciu miały rozbudzić ich wyobraźnię.

Po zrobieniu wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z ?księżniczką Anną? przeszli do Salonu Chińskiego, w którym usłyszeli bardzo ciekawą legendę o olbrzymie, oraz o sprytnym leśniczym, który uratował swoją niezwykłej urody siostrę z rąk olbrzyma, który złapał ją i oznajmił, że zostanie jego żoną. ?Ponadto ?magiczne cukierki? spowodowały uruchomienie ich wyobrażni i zobaczenie w prezentowanym przez Annę Motykę panoramicznym zdjęciu Zamku Książ karocy z końmi, woźnicą oraz stangretami. Po zakończeniu zwiedzania barokowych salonów przewodniczka opowiedziała im o tajemnym przejściu do zamkowych podziemi ukrytym za stojącą na korytarzu szafą.

Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Anna Motyka poprowadziła ich do magicznej Książęcej Skały - odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Dotknięcie skałki prawą ręką gwarantuje długie życie, lewą zdrowie, a oboma rękami ponowny powrót do Zamku Książ.Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby magiczne skalnej ściany, która dźwiękiem potwierdziła przyjęcie wszystkich życzeń kamiennogórskich drugoklasistów.

Po podziękowaniu przewodniczce Annie Motyce za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią głośno wypowiedzianym zdaniem ?do zobaczenia w Zamku Książ? udali się do szatni po swoje ubranie. Po opuszczeniu zamkowych murów spacerując przez Dziedziniec Honorowy oraz przejściu budynku bramnego powędrowali alejkami Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego, gdzie zobaczyli rosnący w przy jednej z alejek kasztanowiec jadalny wyszukując leżące npod drzewem kasztany jadalne. PO dojściu na parking autokarem PKS Kamienna Góra w wesołych nastrojach oraz niezapomnianymi wrażeniami z lekcji zamkowej ?Baśniowy Książ? powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Katarzyna Grzelak i Bożena Gwiżdż ? wychowawczynie klas, Monika Nacowska ? nauczyciel oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.