aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Krzeszów, I Bieg na Wieżę

W 109. rocznicę pożaru wieży bazyliki w Krzeszowie odbył się I Bieg na Wieżę. Organizatorzy zadbali o realizm działań. Jako pierwszy trasę pokonał Arkadiusz Mokrzycki, strażak w umundurowaniu z lat 70-tych XX wieku.

Nie zabrakło dymu wydobywającego się z wieży. Równo o 9:27 w dniu 22 października 2022 uruchomiona została syrena alarmowa wzywająca do pożaru zabytku. Po chwili od strony bramy na teren opactwa wbiegł strażak w pełnym umundurowaniu tzw. moro (wraz z historycznym aparatem powietrznym). Tuż za nim we współczesnym mundurze w kolorze piaskowym oraz lekką butlą kompozytową wbiegł drugi strażak. Jako pierwszy biegł Arkadiusz, po nim jego syn Piotr, również strażak ochotnik. To nawiązanie do historii oraz pamięci bardzo spodobało się uczestnikom.

Bieg oczywiście był na czas. Zawodnicy musieli pokonać 200 metrów alejkami po parku przy bazylice po czym wspiąć się na szczyt wieży po 198 schodach.

Krzeszów, I Bieg na Wieżę

Wśród kobiet najszybsza była Magdalena Grabowska z czasem 2 minuty i 6 sekund. Druga z pań, Monika Chrobak uzyskała wynik 2:36.

Wśród mężczyzn o zwycięstwie decydowała jedna sekunda. Na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Bialicki z czasem 1:35:68. Drugie miejsce zajął Wojciech Kościelniak (1:35:61). Zwyciężył uczeń klasy mundurowej ZSZiO Szymon Przychocki z czasem 1:34:73.

Organizatorzy zapowiadają kolejny bieg, już za rok, w 110 rocznicę pożaru.

REKLAMA