aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra, Sudecka Informacja Turystyczna

W czwartkowe popołudnie 7 kwietnia 2022 w Sudeckiej Informacji Turystycznej w Kamiennej Górze odbyło się spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz, autorką książek o obozach koncentracyjnych Gross Rosen.


Agnieszka Dobkiewicz, dziennikarka związana z Dolnym Śląskiem jest autorką książek: „Mała Norymberga. Historie katów z Gross Rosen” (2020, bestselleru przetłumaczonego także na język czeski) oraz „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła” (2021). Opisuje w nich historię obozu koncentracyjnego widzianego oczami ofiar, bazując na archiwaliach – dokumentach i powojennej prasie, ale przede wszystkim na relacjach ofiar i ich rodzin. Książki Agnieszki Dobkiewicz przywołują mało znane fakty, zapomniane historie i wątki urwane często przez śmierć świadków. Mimo to, jak wyznała autorka, ciągle ma nadzieję, że odnajdą się dokumenty lub informacje, które pozwolą na dokończenie opowieści i odkrycie prawdy. Dla współczesnego społeczeństwa konfrontacja z historią zagłady ma znaczenie, choćby w kontekście ostatnich wydarzeń w Ukrainie. Podczas spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja na temat sensu upamiętniania miejsc kaźni, takich jak filia obozu Gross Rosen w Kamiennej Górze.
Spotkanie z Agnieszką Dobkowską ma rozpocząć cykl ciekawych wydarzeń organizowanych przez Sudety.pro w Sudeckiej Informacji Turystycznej.

Kamienna Góra, Sudecka Informacja Turystyczna

REKLAMA